Столична община е на път да разреши изграждането на жилищна кооперация на мястото на ценна къща в район „Оборище. Скандалният строеж може да се появи съвсем скоро, докато кметът Васил Терзиев спи и сънува розови сънища.
Преди 2,5 г. тя бе съборена, което предизвика шумен обществен скандал.
Впоследствие се разбра, че 4 г. преди бутането е стартирала процедура за защитата й, която обаче е била изпреварена от действията на собственика. Стана ясно и че до 1993 г. къщата е имала статут на паметник на културата, който впоследствие й е бил отнет. През 2018 г. тръгва процедура за възстановяването му, но преди приключването идва премахването на сградата.
Временният директор на дирекция „Териториално планиране“ към Направление „Архитектура и градоустройство“ арх. Теодора Моева е издала виза за проектиране на жилищна кооперация с две нива подземни гаражи в парцела в самото сърце на София – на ул. „Велико Търново“ 32 (на ъгъла с ул. „Асен Златаров“). Именно в него доскоро се намираше двуетажната къща, представляваща добре запазен образец на българския архитектурен модернизъм от 30-те години на ХХ век.
Години наред в имота се помещаваше посолството на Хърватия.
През 2022 г. собственикът събори къщата, а за терена стана ясно, че има проект в него да се строи 6-етажен блок след одобрен през 2018 г. от бившия главен архитект Здравко Здравков подробен устройствен план.
След като теренът бе разчистен, дейностите спряха. През май т.г. „Дневник“ писа, че Министерството на културата е издало заповед притежателят на имота да построи отново къщата в автентичния вид. Не стана ясно дали статутът на къщата като културна ценност вече е възстановен. Изданието коментира, че ако съдът потвърди административния акт, това ще е първият случай, в който се възстановява обект на недвижимото културно наследство.
От визата за проектиране, издадена от НАГ, се вижда, че е много вероятно това да не се случи. Арх. Теодора Моева разрешава проектиране на нова сграда с пет жилищни и партерен етаж с магазини. Записано е още, че издадената виза трябва да се съгласува с Министерството на културата, след което същото трябва да се случи и с инвестиционния проект.
„Сега“ зададе въпрос до временния главен архитект на София Богдана Панайотова дали издадената виза не противоречи на заповедта на културното министерство. От „Московска“ 33 отговориха, че по смисъла на Закона за устройство на територията дадената виза не е документ, с който се разрешава „каквото и да било, а само извадка от действащия план“.
„Собственикът е поискал извадка от действащия план и това е дадено, нищо не е разрешавано“, се казва в отговора.
От администрация на Панайотова се позовават на ПУП-а, одобрен през 2018 г. от Здравко Здравков и допълват, че през същата година той е бил съгласуван от Министерство на културата.
Вестникът попита и министерството дали заповедта за възстановяване на къщата на ул. „Велико Търново“ 32 е обжалвана и на какъв етап е делото. Зададен бе и въпрос дали статутът на сградата като паметник на културата е възстановен, а също дали културното ведомство ще съгласува проект за строеж на жилищна кооперация, ако такъв постъпи. След получаването отговорите ще бъдат публикувани.
Както вече се писа, през зимата на 2022 г. събарянето на къщата на ул. „Велико Търново“ предизвика шумен скандал, в който се намесиха дори депутати. След като се появиха снимки как багер руши красивата сграда, Тома Биков от ГЕРБ обвини тогавашния кмет на район „Оборище“ Николай Александров, че районната администрация е отговорна за унищожаването на къщата. Александров бе представител на „Демократична България“.
Районният кмет отговори, че съдбата на сградата е била предопределена още през 2018 г. с утвърждаването от Здравко Здравков на устройствен план на зоната, с който се допуска строеж на ново здание. Александров коментира още, че за събарянето на къщата не се изисква разрешение от района, тъй като режимът е уведомителен. Той допълни, че собственикът е внесъл проект в район „Оборище“, поради което администрацията е нямало право да откаже, тъй като това би било закононарушение.
Източник: Narod.bg