До 10 хиляди лева глоба по родното Черноморие ще отнасят собствениците на каравани при нарушаване на ново правило. Собствениците, които са ги паркирали по плажовете или в горите край тях, ще бъдат глобени, ако не ги преместят. Това предупреди заместник-областния управител на Бургас Владимир Крумов. Пред bTV той обясни, че санкциите варират от 1000 до 5000 лева.
„На проверка днес обаче ще дойдат и представители на РИОСВ – Бургас. С геодезични инструменти ще бъдат заснети превозните средства и ще се установи дали са върху дюни. При такова нарушение глобите вече са от 5 до 10 хиляди лева“, уточни Крумов.
Девет институции започват проверки за незаконно поставени кемпери и каравани, след като изтече срокът за доброволното им премахване, каза пък водещият на „Тази сутрин“ Златимир Йочев.
„Проверките започват от мястото, където приключиха през миналото лято. Гората край залива Вромос от години се използва като къмпинг през лятото, но и през зимата като паркинг, на който собствениците си остават превозните средства да зимуват, за да си пазят място за следващия сезон“, уточни кореспондентът Лора Стаматис.
Пълно е с каравани въпреки гратисния период, който бе даден на собствениците да си ги премахнат, добави тя.
„Имаме подадени много сигнали за незаконно поставени превозни средства по плажовете в областта. Затова се предприемат мерки, тъй като собствениците на каравани нарушават няколко закона“, заяви заместник-областният управител.
„Днес в 14:00 часа започват проверките и ще им бъдат връчени предупредителни протоколи, в които ще бъде описано какво нарушават и ще им даде време да си преместят превозните средства. Ако не го направят, ще пристъпим към издаване на актове за административни нарушения“, обясни той.
Тъй като на повечето каравани са премахнати регистрационните табели, ние не може да ги установим, но полицията ще го направи по техните рами и ще бъдат издирени собствениците, предупреди Крумов.
„Вече сме в пожароопасния сезон и всяко палене на огън е забранено. Предвид атмосферните условия и постоянния морски вятър, който има тук, е предпоставка за възникване на пожар. Всяка година имаме изгорели по няколко каравани“, каза пък директорът на РДПБЗН-Бургас старши комисар Николай Николаев.
Директорът на Държавно горско стопанство – Бургас инж. Кирил Петков пък съобщи, че над 100 са нарушителите в залива Вромос.
„Натискът върху горските територии е най-силен заради естествената сянка, която дърветата създават. Действията, които предприемаме, са изключително подчинени на прилагането на Закона за горите и в подкрепа на инициативата на Областната администрация за разрешаване на тази ситуация. Предписания поставихме върху кемпери, каравани, палатки, монолитни навеси и метални постройки“, добави той.
Целта на проверките, които започнаха още миналото лято, е да не се допуска незаконно къмпингуване, а вече разположени каравани да бъдат премахнати преди започването на новия активен туристически сезон, припомня SafeNews.
Пет години се чака Наредба, която да конкретизира кое свободно диво къмпингуване е разрешено и кое – незаконно. Нейната липса доведе до пълна анархия в така нареченото свободно къмпингуване, което според много хора излезе извън всякакви природосъобразни законови норми.
Източник – bTV