„Явно в Париж важат други демократични ценности. През месец ноември имаше два протеста на животновъди и зърнопроизводители. Тогава поискахме допълнителни средства, но ни обясниха, че това може да стане, след като бюджетът вече е приет. Оказа се, че е трябвало да се предложи при разглеждането му. Министър Вътев ни пренебрегна. Браншът не е разделен. Срещите се организират от екипа на министърът на земеделието. Земеделците имат едни и същи нужди. Това, за което предупреждавахме тогава, сега се случва в Европа.“ Това заяви председателят на Асоциацията на млекопреработвателите Димитър Зоров.
„Вместо това министър Кирил Вътев обикаляше телевизиите и казваше, че ние сме едни алчни хора, които искат повече пари. Защо сега не излезе пред френските или германските фермери и да им го каже?”, попита той.
„Земеделският сектор се подпомага, за да има на пазара храни на достъпни цени. Подпомагането е в полза на хората. Затова логиката на ЕС е по-добре да са добре потребителите, затова и запушва устите на производителите”, обясни Зоров.
„В Румъния хората обмислят в перспектива и имат заложени резервни средства в бюджета. Ние сме един общ европейски пазар, а ни се дават по-малки субсидии. Това е несправедливо и небалансирано”, категоричен бе той.
„Поискахме да протестираме в София, но ни забраниха с животни и трактори. Явно в Париж важат други демократични ценности. Искахме да покажем близостта на човека с животното, защото някои хора казаха, че с животните им е по-лесно да общуват. Ние искаме справедливост”, каза още Димитър Зоров.
Явно в Париж важат други демократични ценности
Протест на фермерите във Франция блокира осем основни магистрали в 30 департамента, водещи към Париж, припомня SafeNews. Земеделските стопани са недоволни от законодателството, заплащането и данъците. Те вече отхвърлиха предложенията на министър-председателя Габриел Атал, и през уикенда обещаха „да обезглавят“ столицата.
Фермерите, които във Франция са хиляди, твърдят, че са задушавани от бюрокрацията на Европейския съюз и настояват, че традиционният начин на живот в селските райони е пред колапс.
Те искат по-справедливи цени на продукцията си, продължаване на субсидиите за дизеловото гориво, използвано за тракторите и другите им селскостопански машини, както и финансова помощ за биологичните земеделски производители.
Източник: bTV
Още новини четете в категория България.