България никога не е отстъпвала бойното дежурство по „еър полисинга“ си. До края на годината той ще се осъществява с МиГ-29. Това съобщи служебният министър на отбраната Димитър Стоянов, цитиран от БТА.
„До месец юли т.г. ще продължи ремонтът на пистата в авиобазата „Граф Игнатиево““, каза министър Стоянов, който на място инспектира ремонтите в авиобазата и участва в заседание на работната група за координиране на инфраструктурните проекти, във връзка с придобиване и експлоатация на самолет F-16, Block 70 от САЩ.
След реконструкцията на полосата в авиобазата ще се върнат бойните и учебно-бойните самолети от състава ѝ – МиГ-29 и L-39 ZA, които в момента са пребазирани на Летище Пловдив.
На пистата на авиобаза „Граф Игнатиево” се осъществяват пет различни проекта, за да може да бъде базиран американския изтребител Ф-16. Единият проект е за удължаване на пистата, която в момента е 2536 метра, а ще стане 3090 метра. Останалите проекти са за изграждане или разширение на различни площадки, за зареждане на самолетните системи, за съхранение на гориво и за кацане и излитане на товарни самолети, реконструкции на пътеки за рулиране. Предстоят корекции на ВиК инсталациите, както и на осветлението на пистата. По тези обекти няма изоставане, материалите са поръчани и само минусовите температури могат да забавят работата, коментираха темата фирмите изпълнители.
Самолетът F-16 Block 70, беше определен за основен боен самолет на българските военновъздушни сили, още през декември 2018 година, а договорът бе сключен през август 2019 година, припомни министър Стоянов. По думите му, от одобрението на проекта до 2022 година няма открита строителна площадка, която да промени техническите данни, за да може този самолет да рулира на пистата и да бъде воден от РВД.
„Ремонтите започнаха през октомври 2021 година. Към момента има сключени 36 договора, като всички са с директно възлагане и със 100% авансово плащане – общо 202 млн. лева. През 2019 година стана ясно, че сумата, необходима, да се трансформира авиобазата, е над 300 млн. лева, отбеляза Стоянов.
„През октомври миналата година в авиобазата са открити 16 строителни площадки, от които три – служебно. Това означава, че са открити без присъствието на изпълнителя и договорът ще бъде прекратен, обясни министърът. Той даде за пример договор, който първоначално е бил за 300 хиляди лева, авансово платени, а предоставената сметка след проектирането е за 10 млн. лева”, каза Димитър Стоянов. Той уточни, че при възлагане на поръчките, МО дават сума от 30 % авансово плащане, за предпочитане с банкова гаранция. Ако има забавяне, би трябвало военната прокуратура да установи вината, каза Стоянов в отговор на въпрос.
Очакванията на военния министър са до края на 2024 година авиобазата „Граф Игнатиево“ да има сертификат от американска страна. „Приеменето на първите изтребителите F-16 е запланувано за началото на 2025 година“.
Цялостната модернизация на летище „Граф Игнатиево“ за придобиване и експлоатация на самолета F-16 Block 70 съдържа 47 отделни строителни обекта.