„Министерство на здравеопазването да положи усилия да помогне на лекарите.Още лятото, при общественото обсъждане, предупредих, че ще има проблем с електронните рецепти, тъй като стана ясно, че системата не е готова.“ Това заяви обмудсманът Диана Ковачева в ефира на БНТ.
МЗ да положи усилия да помогне на лекарите
Според нея посоката е правилна, но трябва да има изключения и да се осигури възможност на лекарите, които към момента не могат да издават електронни рецепти, да изписват лекарства на хартиени.
„В противен случай пациентите страдат. Анабиотичното лечение е животоспасяващо, а лечението за диабетици е животоподдържащо. Не може да има компромис“, каза Ковачева.
Според Диана Ковачева Министерство на здравеопазването трябва да даде крачка назад и да положи усилия да помогне на лекарите.
„Проблемът не е само в електронната рецепта, а тогава, когато пациентът отиде в аптеката и му кажат, че лекарството, което са му изписали с електронна рецепта го няма. Получава се така, защото лекарите работят с регистрирани лекарства, а аптеки с налични. Двете системи не се срещат никъде“, каза тя.
Празнина в наказателния кодекс
„Аз внесох промени в парламента. Става въпрос за една празнина в наказателния кодекс, в която не е инкриминирано унизителното и нечовешко отношение“, уточни обмудсманът.
Според нея случаи на домашно насилие като този на Дебора от това лято трябва да бъдат наказвани по-сериозно.
„Има едно такова интуитивно чувство в хората, при което, ако на една жена й бъде обръсната косата, това очевидно е унизително. Да, няма да остави белег, но тя ще трябва да се появи така в обществото“, обясни тя.
МЗ предлага удължен гратисен период за издаването на електронни рецепти. Министерството публикува за обществено обсъждане проект за допълнение на Наредба № 4 за условията и реда за предписване и отпускане на лекарствени продукти.Това съобщиха от пресцентъра на МЗ.
С него се предлага удължен гратисен период за издаването на електронни рецепти от работещите в центровете за спешна медицинска помощ.
В срок до 1 март 2024 г., единствено за служителите от ЦСМП, се допуска предписване на лекарствени продукти за лечение на диабет и антибактериални лекарствени продукти за системна употреба и на хартиен носител.
Затруднения с предписването на лекарствени продукти
Решението е взето в резултат на затруднения с предписването на тези лекарствени продукти, в спешни случаи от екипи на ЦСМП, когато те извършват прегледи на пациенти в спешни състояния в отдалечени и труднодостъпни райони на страната без връзка с интернет.
Целта на допълнението е да се осигури преходен период, през който за медицинските специалисти, работещи в ЦСМП да се осигури техническа възможност за електронно предписване.
Предвижда се наредбата да влезе в сила от деня на обнародването й в „Държавен вестник“.
Както Safenews писа по-рано, проблемите с електронните рецепти ще бъдат решени. До две седмици проблемите ще бъдат решени, кодовете на лекарствата вече са обединени и това ще улесни процедурата за аптеките, но тази реформа няма да се върне назад.Това съобщи здравният министър Христо Хинков.
Проблемите с електронните рецепти
“До две седмици голяма част от нещата, които в момента имаме като проблеми, ще бъдат решени с изключение на субективното нежелание да се ползва тази система за получаване на лекарства – предписване и издаване на лекарства”.
Как ще допринесе обединяването на кодовете
“Лекарството, което се изписва от пациента, има един код. Невинаги в аптеката кодът съвпада с този, който има в аптеката. Тъй като става въпрос за първоначални номера, които се слагат на препарата, който е внесен в мрежата, се взе решение да бъде един и същи код, който е този, с който с препаратът влиза в аптечната мрежа и след това се изписва от лекаря. Така че този код, който се изписва на електронната рецепта от лекаря и ще бъде същият, който аптекарят ще вижда на своя екран”.
Наблюдаваме последиците и тоталния хаос, настъпил след въвеждането на задължителната електронна рецепта за антибиотици и лекарства за диабет. Това констатира Български лекарски съюз (БЛС) в позиция до медиите.
От организацията изброяват неуредиците, които се случват в системата. Става дума за дискриминация на над 2/3 от лекарите в България, които не могат да изписват електронни рецепти. В това число са всички медици от едно от най-невралгичните звена в системата – Спешна помощ.
Има огромен брой върнати пациенти от аптеките с неизпълнени рецепти с настояване за промяна на терапията и то под натиск. Сред причините за връщане са: липса на медикамента, неоткриване на рецептата в софтуера, несъвпадение с кодовете на лекарствата и др.
Още новини четете в категория Здраве.