Девет неща, които не могат да се почистват с оцет. Дестилираният бял оцет може да направи всичко – от избелване на прането до дезинфекция на вашата баня. Въпреки това, въпреки че естественият продукт със сигурност е доста универсален, почистването с оцет може да повреди определени повърхности и материали поради високото съдържание на оцетна киселина.
Ако вашият плот или душ кабина е от естествен камък – мрамор, гранит, варовик или травертин – може да го повредите при почистване с оцет.
Белият оцет, който съдържа оцетна киселина,
може да повреди тези повърхности поради киселинната си природа.
Също така, използването на оцет върху естествен камък може да причини тъпота, хлътване или загуба на блясък на повърхността на камъка.
Повредени шевове между плочките
Избягвайте да използвате оцет върху повредена фугираща смес за плочки, тъй като може да причини допълнителни щети от киселината в течността.
Въпреки това, оцетът може да се използва за почистване на запечатани линии за фугиране и е доста ефективен начин за премахване на петна.
Въпреки това, преди да използвате оцет върху цели линии за фугиране, тествайте продукта върху малка площ, за да сте сигурни, че оцетът няма да причини повреда или обезцветяване.
Необработено дърво
Необработената дървесина е по-порьозна от обработената, което според експерти означава, че белият оцет може да проникне в дървесните влакна и да причини изкривяване или продължителна миризма.
Белият оцет може да промени естествения вид на дървото и да го направи да изглежда на петна.
Излято желязо
Точно както не се препоръчва да готвите прекалено кисели ястия върху чугун, не се препоръчва да почиствате тези съдове за готвене с киселинни продукти като оцет.
Както отбелязват експертите, чугунените тигани често са покрити със слой полимеризирано масло, което осигурява естествена незалепваща повърхност и предпазва тигана от ръжда.
Оцетът е кисел и може да повреди този слой, като причини тигана да загуби незалепващите си свойства и дори може да причини ръжда.
Електроника
Не трябва да използвате оцет за почистване на електроника поради няколко причини. На първо място, той е много чувствителен към влага.
Прилагането на бял оцет директно върху електронни устройства може да внесе влага там, където не трябва да бъде.
Това може да повреди вътрешните компоненти или да причини късо съединение. Освен това оцетът може да корозира или повреди определени електронни контакти, което ги кара да променят цвета си.
Каучук
Строго не се препоръчва използването на оцет върху гумени повърхности. Точно както работи върху повърхности от естествен камък и повредени фуги на плочки, киселият оцет може да корозира материала.
Вместо с оцет е препоръчително да почиствате гумата със смес от естествен сапун и вода.
Неща за домашни любимци
Докато белият оцет често се използва за неутрализиране на миризми и дезинфекция, той може също така да остави аромат, към който някои животни може да са чувствителни.
Продължителната миризма на оцет може да ги обезсърчи да използват определени места и неща, тъй като може да намерят аромата неприятен.
Мебели с восъчно покритие
Не се препоръчва използването на бял оцет върху мебели с восъчно покритие, тъй като може да потъмнее повърхността на предмета. Освен това киселината, съдържаща се в белия оцет, може да причини разграждането и разтварянето на восъка.
Всичко с хлорна белина
Никога не трябва да използвате оцет за почистване на предмети, които съдържат хлорна белина. Смесването на хлорна белина (натриев хипохлорит) с оцет (оцетна киселина) обикновено не се препоръчва поради потенциалната химическа реакция.
Това може лесно да доведе до отделянето на вредни изпарения – наречени хлорен газ – които могат да причинят различни здравословни проблеми при вдишване.
Източник: Martha Stewart /Превод: SafeNews