Депутатите решиха за данъците върху лекарствата и хляба. Комисията по бюджет и финанси отхвърли предложенията за намаляване на данък добавена стойност за лекарствата и удължаването на нулевата ставка на хляба и брашното.
Предложенията бяха направени от парламентарната група на „БСП-Обединена левица“.
В мотивите към първия законопроект, касаещ ДДС-то на хляба и брашното, от левицата заявиха в комисия, че ако ставката на хляба от нулева се върне към стандартното равнище от 20%, то това ще доведе до увеличение в цените на крайната цена на хляба с между 20 – 30%. Те посочват, че това ще засегне пряко пенсионерите и социално слабите хора в страната.
От „ДПС-Ново начало“ направиха предложение да бъде направена законодателна промяна, с ставката за хляба и брашното да остане на 0% за постоянно.
При гласуването обаче 9 бяха „за“, нямаше гласували „против“, а 11 се въздържаха.
Ефектът за бюджета от нулевата ставка на хляба и брашното е в размер на 94 млн. лева.
Другото предложение на „БСП-Обединена левица“ предвиждаше ставката за лекарствата да бъде фиксирана от 20% на 9%.
От левицата посочват, че цените на медикаментите у нас са на един от най-високите нива. Промените обаче не бяха приети, след като 10 бяха „за“, нямаше гласували „против“, а 10 се въздържаха.
От парламентарната група на ГЕРБ-СДС заявиха, че без да има яснота дали ще има редовно правителство „не могат и не следва да бъдат правени каквито и да било предложения за данъчни облекчения“.
Теменужка Петкова обясни, че все още няма яснота каква ще бъде рамката на бюджета за 2025 година. Тя поясни, че от първата политическа сила имат свои предложения за данъчни облекчения, но смятат, че те трябва да бъдат представени в по-подходящ момент. От ГЕРБ-СДС заявиха, че ще се въздържат при гласуването на всички предложени данъчни облекчения.
Ефектът върху държавния бюджет от 9% ставка на лекарства е в размер 126 млн. лева.
Именно ставката за хляба разгоря огроменн скандал в парламента между Пламен Димитров от КНСБ и депутатът от „Възраждане“ Цончо Ганев.
„Искаме данъчната полтика да е справедлива, затова данъчните ставки трябва да бъдат намалени под 15% за всички стоки и услуги. Ние сме против обаче намаляването на ставката обратно на нула за хляба. Правите поредната грешка. Консолидацията на данъчната политика е нещото, което ние подкрепяме“, каза Димитров от КНСБ.
На това Цончо Ганев от „Възраждане“ обаче заяви, че казаното от КНСБ е пълен парадокс.
Повече за чутовния скандал, избухнал на заседанието на бюджетната комисия, вижте в материала на SafeNews:
НА ЖИВО – Страшен СКАНДАЛ в паралмента!: Обиди, крясъци и заплахи за съд между „Възраждане“ и КНСБ
Източник – Парламент