Културните дейци излязоха на протест пред Народното събрание. Те настояват за заветния 1% за култура и увеличаване на доходите им.
Пред камерата на SafeNews депутатът от ГЕРБ Тома Биков заяви, че артистите са прави.
“Културата е подценявана много дълго време. Трябва да излязат на площата, защото явно това е начинът да бъдат чути”, заяви той. По-рано политикът призова протестиращите следващият път да се съберат повече хора. Те обаче му отговориха: “Ние не искаме да има следващ път!
Исканията на културните дейци са формулирани в 3 точки. Да се предприемат законови промени, за да се гарантира бюджет, необходим за увеличаване на всички доходи и възнаграждения; осезаемо и устойчиво увеличение на бюджета за култура, и ясна политика за опазване и развитие на професионалните общински духови оркестри и фолклорни ансамбли и театри.
Протестиращите заявиха, че все още не са чули политиците да отговорят на исканията им
“Ние искаме едни нормални доходи. Искаме да можем да изхранваме семействата си с тази висококвалифицирана работа за която сме учили, а не да търсим работа в други сфери. Не можем повече така!”, споделиха те пред SafeNews.
“Повече така не може”, “Помислете за хората на театъра”, “Спрете геноцида на българските музиканти и танцьори”, “не е срамно да помислим и за културата”
С такива лозунги излязоха стотици протестиращи от културния сектор пред Министерството на културата. Протестът бе под надслов “Народ без култура е народ без бъдеще”.
Ще продължим да притискаме и да правим тежки акции, съобщи по-рано Христо Мутафчиев, председател на Съюза на артистите в България.
“За да има успехи в сферата, е необходимо отношение от държавата към културните дейци. Има енергия да преобърнем каруцата. Има предпоставки да постигнем каквото сме решили, да направим плавна стъпка към увеличението на бюджета и това да се случва всяка година. Около 260 млн. са необходими да се инвестират във всички сфери на изкуството и културата, в национален план”, обясни той.
По думите му 80 от тях трябва да запълнят дефицитите при сценичните изкуства.
“Стандартът за културните институти от 1 октомври е повишен от 3,5 на 4,5. Луфтът трябва да се покрие с тези 80 млн. Така браншовото споразумение ще влезе в сила и началната заплата ще бъде 2000 лева. Затварянето на театри е крайна мярка, която ще се реализира, ако не ни чуят. В момента 1180 лева е началната заплата в Софийската филхармония на първа цигулка”, допълни той.
Парите в културата са малко
Както Safenews писа, “парите в културата са малко.Унизително е хората на изкуството да получават минимална работна заплата. Цялото министерство подкрепя това, проведохме много срещи с всички, които работят в сектор “Култура”.” Това заяви в ефира на БНТ министърът на културата Кръстю Кръстев.
“Категорично заявявам, че съм на страната на протестиращите. Работя за това да подредим сектора, да подобрим всичко онова, което в последните години е разместено. Този сектор не е финансиран от доста време. Да създадем ясни правила и закони и от тук нататък да започнем подреждане на цялата система. Културата е скъпо удоволствие на всяка нация. Това скъпо удоволствие изисква определени средства”, допълни Кръстю Кръстев.
Работи се върху Националния фонд “Култура”
“Структурата в Национален фонд “Култура” не върви добре. Фокусът е насочен към този фонд. Същината на съществуването му е да бъде един донор за средства за проекти, които са извън политиката на Министерството на културата”.
Ще настъпят промени в Закона за културата
По изчисление на Министерството на културата, за да се поддържа мрежата и базата са необходими над 500 млн. лв.
“Парите в културата са малко. Базата и мрежата, в която се разпространява културният продукт, са в окаяно състояние. Не можем да говорим за храм на изкуството, а влизането в него да става трудно”, заяви културният министър.
Още новини четете в категория България.