Едва след идването на кабинета Петков започнаха да се прилагат мерки за борба с корупцията. През 2022 година България заложи тези мерки в националния план за възстановяване и устойчивост (НПВУ) като условие за получаване на европейски средства. Едва тогава бившият премиер Марк Рюте даде знак, че Нидерландия може да открехне вратата на България по пътя към Шенген. Само преди минути Европейският съвет взе окончателно решение за вдигане на постоянните проверки по сухопътните граници. Това първи пред депутатите от Народното събрание (НС) обяви бившият премиер и представител на ПП-ДБ Николай Денков във връзка с приемането на България и в сухопътен Шенген.
Той продължи речта си като подчерта:
„Днес всички българи можем да се поздравим за постигането на една от най-важните и дългоочаквани за България цели – вдигането на последните ограничения по границите с нашите европейски съседи. Днес цялото европейско семейство се обедини с признанието си, че България е негова равноправна част във всяко едно отношение.“
Денков допълни, че си заслужава да се отпразнува този исторически момент, защото България става част от 425 млн. души, които пътуват свободно.
Денков изтъкна, че приемането на България в Шенген е най-значимото постижение по европейския път на страната след приемането й в Европейския съюз през 2007 година.
Той определи новината като една трудно извоювана политическа победа. Депутатът на ПП-ДБ припомни, че над 10 години Нидерландия се обявяваше против приемането на България в сухопътен Шенген.
Денков се похвали, че са продължили да развиват мерките по ПВУ. За по-малко от година пък са постигнали значителен успех по охраната на границите и антикуропционните мерки, допълни депутатът.
SafeNews припомня, че днес България и Румъния окончателно станаха пълноправни членки на Шенген
ОКОНЧАТЕЛНО!България и Румъния стават пълноправни членки на Шенген