България е с третия най-висок дял в ЕС на деца в риск от бедност и чийто достъп до основни нужди като храна, вода, подслон, образование и здравеопазване е застрашен. Това показват данните от регионалния доклад на УНИЦЕФ, обхващащ децата от Европа и Централна Азия. Докладът е изготвен съвместно с Националния статистически институт, предава БНР.
Данните, обявени от НСИ към 31 декември 2022 година, показват, че в България живеят малко над 1 милион деца, като най-високият дял на децата до 15-годишна възраст е в областите Сливен, Ямбол и Бургас, а най-нисък – в Смолян, Видин и Габрово.
“56 596 са живородените деца през 2022 година. Обичайно, момченцата са повече от момиченцата. За съжаление, в сравнение с 2021 година броят им намалява с 2000 деца или с 3,5%”, съобщи Магдалена Костова от НСИ.
Броят на децата, отглеждани в детски ясли, се увеличава спрямо броя им през 2021 г.. По отношение на материалните лишения, числата показват.
“Близо 1/3 от децата не могат да си позволят почивка извън дома поне 1 седмица в годината. Всяко четвърто дете няма екипировка за игра навън – колело, ролери, кънки”.
Докладът на УНИЦЕФ акцентира върху приетия цялостен план за детето от страна на българското правителство през октомври 2022 г., който е ключов фактор за намаляване броя на децата, живеещи в риск от бедност.
Председателката на Детския фонд на ООН Кристина де Бройн наблегна на неравенството в България, свързано с достъпа до образование и здравеопазване, както и на високия риск на детска смъртност в резултат на замърсения въздух.