Появата на американска ядрена подводница във водите край Южна Корея е основание Северна Корея да обмисли ядрени последици, според министъра на отбраната Кан Сун-нам.
Японските и южнокорейските военни съобщиха в четвъртък, че Северна Корея е изстреляла две балистични ракети на изток в сряда, след като подводницата с ядрени балистични ракети от клас Охайо USS Kentucky (SSBN-737) пристигна в пристанището в Пусан, Южна Корея, за първи път от четири десетилетия.
„Напомням на американските военни за факта, че непрекъснато нарастващата видимост на разполагането на стратегическа ядрена подводница и други стратегически активи може да попадне в условията за използване на ядрени оръжия, определени в закона на КНДР за политиката за ядрените сили“, каза Сун-нам в изявление за пресата, предадено от Централната новинарска агенция на Северна Корея, предадено от южнокорейската информационна агенция Йонхап.
Заплахите на Северна Корея срещу САЩ ескалираха преди 10 дни, когато КНДР заяви, че самолети на ВВС на САЩ са нарушили въздушното пространство над Източно море „няколко пъти“. Пхенян каза, че изпращането на американска ядрена подводница към Корейския полуостров ще създаде „много опасна ситуация“, приближавайки региона „по-близо до прага на ядрен конфликт“.
Появата на подводницата в Южна Корея е кулминацията на дългосрочните отношения между САЩ и Република Корея. На 23 април президентът Джо Байдън и президентът на РК Юн Сук Йол обсъдиха променящите се заплахи на Корейския полуостров и в Индо-Тихоокеанския регион, докато двете страни отбелязват 70-ата годишнина от своя съюз.
Условията включват допълнително възпиране, особено на ядрения сценарий.
Администрацията на Байдън заяви, че остава ангажирана „да положи всички усилия да се консултира с Република Корея относно всяко възможно използване на ядрени оръжия на Корейския полуостров, в съответствие с декларативната политика на Прегледа на ядрената позиция на САЩ“.
Говорителят на Министерството на отбраната (DOD) Мартин Майнерс повтори пред Newsweek по имейл, че Съединените щати „са били много ясни“ по отношение на своя ангажимент за разширено възпиране, мир и сигурност на Корейския полуостров.
„Действията, предприети от алианса САЩ-РК във Вашингтонската декларация и чрез Ядрената консултативна група, са разумен отговор на ескалаторното и опасно поведение на КНДР и продължават целта на алианса да насърчава мира и стабилността в региона“, каза пред Newsweek говорителят на Министерството на отбраната Лиза Лорънс. „Продължаващите усилия на КНДР да развие своите незаконни ядрени и балистични ракетни способности значително подкопават регионалната сигурност и стабилност. За разлика от действията на КНДР, усилията на САЩ и Корея да подобрят отбранителната си позиция и да защитят нашите граждани от откритите заплахи на КНДР за използване на ядрени оръжия не са в нарушение на резолюциите на Съвета за сигурност на ООН.“
Резолюция, свързана с неразпространението на ядрени оръжия в отговор на ситуацията на Корейския полуостров и в отговор на потенциални заплахи или ескалация от КНДР, беше приета отново през март.
Франк Аум, старши експерт по Североизточна Азия в Американския институт за мир, каза пред Newsweek, че заплахата на Кан Сун-нам „изглежда правдоподобна интерпретация на ядрената доктрина на Северна Корея“, добавяйки, че самата доктрина оставя доста място за тълкуване.
Въпреки това, тъй като едно от потенциалните му условия гласи, че ядрената употреба може да бъде необходима, когато вражеска атака, ядрена или неядрена, е „преценена за неизбежна“.
Аум цитира това, което според него е най-подходящият пасаж в ядрената политика на КНДР, която е в сила:
„КНДР може да използва ядрени оръжия, в случай че прецени, че е извършена или предстои атака с ядрено оръжие или оръжие за масово унищожение; в случай че прецени, че ядрена и неядрена атака на враждебните сили срещу ръководството на държавата и командващия механизъм на държавните ядрени сили е била извършена или неизбежна; в случай че прецени, че е извършена или предстояща фатална военна атака срещу важни стратегически обекти на държавата; в случай на необходимост от операция за предотвратяване на разширяването и удължаването на войната и поемането на инициативата на войната е неизбежно по време на извънредно положение; и в случай на неизбежна ситуация, че трябва да се справи с нея само с ядрени оръжия в катастрофалната криза, създаваща опасност за съществуването на държавата и живота и сигурността на хората.
Докато Северна Корея може да оспори достойнствата на американската ядрена подводница в пристанището, Аум каза, че действията вероятно не съответстват на ядрената политика, както се твърди от служители на КНДР.
„Мисля, че повечето анализаторите биха предположили, че Съединените щати нямат никакво намерение да атакуват Северна Корея с подводницата, тъй като посещението на пристанището беше публично съобщено седмици по-рано“, каза Аум. „Така че изявлението на министъра на отбраната вероятно беше изявление за възпиране, за да се опита да предотврати допълнително разполагане на стратегически активи на САЩ на Корейския полуостров.“
Джени Таун, старши сътрудник в Stimson Center и директор на програмата 38 North на Стимсън, която анализира Северна Корея, каза пред Newsweek, че ядреното предупреждение отразява казаното в понеделник от сестрата на севернокорейския диктатор Ким Чен Ун, Ким Йо Чен:
„Най-подходящият начин за осигуряване на мир и стабилност на Корейския полуостров в момента е да се възпират своеволните и произволни практики на САЩ в позиция на сила и с достатъчно упражняване на власт, вместо да се решава проблемът с гангстероподобните американци по приятелски начин.“
Таун каза, че Кан Сун-нам не заплашва с непровокирана ядрена употреба, но подчертава, че както действията, така и възприятието имат значение. Съгласно закона на КНДР за ядрената употреба от 2022 г. има пет условия, при които може да се обмисли ядрена употреба, добави тя, включително три от които бяха сценарии, при които действителните атаки и възприятията за атаки са уместни.
„Този вид грубо напомняне, че възприятието също е важно, следва предупреждението на Ким Йо Чен, че посланията за възпиране на Севера ще идват „от позиция на сила и с достатъчно упражняване на власт“, а не „по приятелски начин“, обясти Таун. „В много отношения севернокорейците изглежда отразяват това, което смятат за тона и интензивността на неотдавнашните ходове на САЩ и Южна Корея за укрепване на разширеното възпиране, прилагайки „сила за сила“.
Подводницата с управляеми ракети от клас „Охайо“ USS Michigan (SSGN-727) влезе в същото пристанище в Пусан миналия месец, според новините на Военноморския институт на САЩ (USNI). Този кораб обаче е преобразувал своя ракетен инвентар от ядрени на 154 ракети Tomahawk за наземно нападение.
„Разполагането на американски подводници с ядрени балистични ракети (SSBN) на Корейския полуостров е пример за действие, демонстриращо, че разширеното възпиране на САЩ срещу Република Корея ще бъде твърдо приложено“, каза министърът на националната отбрана на РК Лий Йонг-суп в изявление в сряда, според USNI News. „Ние демонстрираме солидна съвместна отбранителна позиция на Корея и САЩ пред хората и международната общност.“