ДЪРЖАВНА ПОЛИТИКА: Заплатата на началните учители и чистачките в училище станаха еднакви!
Директорите на хиляди училища и детски градини в татковината ни са изправени пред сериозни проблеми заради изпълнението на решението за промяна на минималната работна заплата от 1 януари 2025 г.
Проблемите ще зависят от това каква част от персонала е на минимална работна заплата (МРЗ). Това обяви директорът на 51-во училище в София Асен Александров.
„В 51-во училище около 9% от персонала е на МРЗ. Фонд „Работна заплата“ за този месец ще се увеличи с 1%. По-голям е проблемът в детските градини, където поне 50% от персонала е на МРЗ. Там ръстът на Фонд „Работна заплата“ ще е 6-7% и ще има затруднения. Най-много на МРЗ са професионалните училища, където процентът достига 25-30. В повечето училища са между 8 и 15% на МРЗ“.
Александров даде за пример, че така към началото на 2025 година заплатата на хигиенистките вече е 1100 лв., а с парите за прослужено време заплатата става 1500 лв. Точно толкова е брутната заплата и на начинаещ учител, който е без процент за прослужено време.
„Тази година ще имаме учители, които ще взимат заплати, колкото хигиенистките, което е дисбаланс. Има мрънкане, има очакване. Политиците бяха категорични, че учителските заплати ще се увеличат. Учителите си обясняват, че няма как да увеличим заплатите, след като средствата не са пристигнали в нашия бюджет“, обясни училищният директор.
Хората от образователната система са притеснени от случващото се с цените на тока – с увеличението за битовите потребители, пиковете на цените на промишления ток и излизането на свободния пазар.
„Непрекъснато очакваш някакви изненади“, призна Александров.
Събеседникът се обяви за национална регулация на използването на социални мрежи в училище.
„Изпратих на някои от нашите депутати правилата за използване на мобилен телефон в САЩ. Имат си шкафчета, джобчета… Проблемът е, че когато ги извадят от чантите, ние нямаме правила след това. Трябва да препишем забраната и мерките, които следват, ако не изпълниш забраната. Нямаме правила за това какво става, ако ти не изпълняваш някаква забрана“, подчерта Александров.
Въпреки проблемите Александров очаква учебната година да приключи нормално и отново да останем недоволни от резултатите от изпитите. Асен Александров е категоричен, че учебните програми трябва да бъдат актуализирани.
SafeNews припомня, че предвидената средна брутна учителска заплата от 1 януари 2025 година трябва да е 2855 лв. или около 2215 лева чисто възнаграждение.
Това следва от проекта на държавния бюджет за 2025 г., където се парите за средно и висше образование е планирано да скочат от 4.1% на 4.8% от БВП, или от 8.4 млрд. лв. на 10.3 млрд. лв.
499 млн. лв. от тях ще са за запазване на политиката за увеличение на възнагражденията на педагогическия персонал, така че те да достигнат 125% от средната брутна заплата за 2024 г., която е 2284 лв., пише в проектобюджета.
Това означава 2855 лв. средна учителска заплата от 2025 г. По оценки на експерти обаче с тази сума не се подсигурява реално увеличение на учителските заплати, с което те да достигнат 125% от средната. За целта скокът в заплатите следва да е 21.5%, а в действителност той ще е само 12.8%, коментират те.
На теория сред политиците има консенсус учителските заплати да се поддържат ежегодно в размер на 125% от средната за страната. На практика обаче дори и за 2024 г. те не достигнаха този процент на много места. По оценки на директори средната заплата за педагогическите специалисти за т.г. е около 115% от средната за страната.
Колко ще е ръстът на минималната учителската заплата, също все още не е ясно.
Директори очакват той да е около 14%, какъвто процент съобщи просветният министър проф. Галин Цоков. Това би означавало около 2112 лв. стартова учителска заплата. В момента началната минимална заплата на педагозите е 1853 лв. Минималното възнаграждение за старши учителите и старши възпитателите е 1911 лв., а за главните учители и главните възпитатели – 1985 лв. Директорите получават най-малко 2257 лв. основно възнаграждение, а заместник-директорите – 2088 лв.
Общо за предучилищното и училищното образование за 2025 г. по общинските бюджети за делегираните от държавата дейности са разчетени допълнителни близо 585 млн. лв., в т.ч. за покриване на увеличението на размера на минималната работна заплата от 1 януари 2025 г. – от 933 лв. на 1 077 лв., както и за поддържане на учителските доходи до ниво от 125 на сто от средната работна заплата за страната.
За висшето образование са планирани около 400 млн. лв. повече от миналогодишния бюджет, за да могат да достигнат заплатите на преподавателите 180% от средната работна заплата за изминалата година. Около 8 млн. повече има за наука и за увеличение на издръжката на БАН.
Предвид нестабилната политическа ситуация, не е ясно дали изобщо така предложеният проект на бюджет ще бъде приет, както и какво ще се случи с плановете за образованието, ако документът не бъде приет.
Източник: България Он Ер