Българските доставки на оръжие са ключови за войната в Украйна. Ключовата оръжейна подкрепа на България укрепва устойчивостта на украинската армия и е от изключителна важност за успеха на бойното поле. Това разкрива ексклузивна публикация на военния портал Daily Wrap.
Ето какво твърди публикацията:
България реши да предостави седми пакет за подкрепа на Украйна през 2024 г. Обясняваме защо българските доставки са сред най-важните за Украйна.
Българските власти обявиха седми пакет за подпомагане през тази година. За съжаление списъкът на дареното оборудване е засекретен, но не се очаква то да застраши способностите на българските въоръжени сили. Това може да включва доставки на нови оръжия от високоразвитата оръжейна индустрия, финансирана от българското правителство, или прехвърляне на старо оборудване.
Важно е да се отбележи – от 2022 г. България покрива една трета от нуждите на Украйна от боеприпаси, а по-късно предоставя стари, но все още годни за употреба бронетранспортьори БТР-60 и повредени ракети за системата за противовъздушна отбрана С-300.
Българската оръжейна промишленост – огромен натовски склад за оборудване от съветската епоха
Българската оръжейна промишленост играе значителна роля в снабдяването на Украйна с 82-мм и 120-мм минохвъргачки, 122-мм и 152-мм артилерийски снаряди и ракети с калибър 122 мм. Няма друга страна от НАТО, която да може да се похвали с такъв голям обем на производство на боеприпаси за, наред с другото, системи от съветски тип като 2S1 Гвоздика, 2S3 Акация, DANA M2 или BM-21 Grad.
Това са основни снаряди с обсег от 14 до 18 километра за най-популярните артилерийски системи, а за ракетите „Град“, в зависимост от версията, обсегът е между 20 и 40 километра.
Трябва да се отбележи, че първите правителствени доставки от складовете обикновено означават най-старите боеприпаси, тъй като така нареченото „бойно бракуване“ е по-евтино от конвенционалната утилизация. Освен това България произвежда голямо количество боеприпаси под формата на минометни снаряди или гранати за гранатомети РПГ-7, както и снаряди за безоткатни оръдия SPG-9. Стандартните гранати PG-7VL, способни да пробият 500 мм бронирана стомана, вече са по-малко ефективни за обикновения войник в епохата на модерната броня, но са подходящи за използване за безпилотни самолети FPV. Те са се доказали като успешен начин за утилизация на стари оръжия, но се характеризират с ниска ефективност срещу руските „бронирани сараи“.
Ситуацията е различна при гранатите PG-7VT с прекурсор, способни да разрушават реактивна броня или подобни прегради. Освен това има термобарични гранати RTB-7MA за РПГ-7, които са много ефективни при разрушаване на укрепления. Украинците често ги използват като преносима артилерия.
Преди дни стана известно, че България доставя на Украйна допълнителна военна помощ, без това да е било огасено. Това е било решено от служебното правителство на Димитър Главчев на последното си заседание, но не е било съобщено, макар решението да е публикувано в регистъра на сайта на Министерския съвет.
Списъкът вклюва безвъзмездно предоставяне на въоръжение, техника и боеприпаси, но е поверителен.
Повече за тайното решение на Министерски съвет вижте в публикацията на SafeNews:
СКАНДАЛ: Тайно даваме още оръжия на Украйна, кабинетът „Главчев“ го е скрил
Източник – Daily Wrap/Превод:SafeNews