Спортът често ражда герои. В тази история, обаче, атлетите придават много повече добавена стойност на спорта само заради участието си. Тук медалите не са най-важното нещо. Или резултатът, или победата… Успехът идва само от факта, че млади хора, които имат интелектуални затруднения превъзмогват всякакви проблеми и препятствия и доказват, че всичко е възможно.
Тази седмица българският отбора се завърна с 19 медала от Световните игри на Спешъл олимпикс, които се проведоха от 17-ти до 25-ти юни в Берлин, Германия. Участвахме с 39 атлети и техните партньори в 9 спорта. В най-мащабното спортно събитие за хора с интелектуални затруднения имаше представители от 190 страни, а броят на доброволците този път бе вдъхновяващ – 11 000!
Движението Спешъл Олимпикс е създадено през 1968 година от Юнис Кенеди Шрайвър и признато от Международния олимпийкси комитет (МОК) за благото на повече от 4,2 милиона души с интелектуални затруднения. Има състезания в 32 олимпийски спорта.
В България Спешъл Олимпикс стартира своята програма през 1994 г., а след известно прекъсване е възстановена през 2003 г.
Тази година в Берлин стигнахме до 5 златни, 5 сребърни и 9 бронзови отличия. Сребро завоювахме в баскетболният турнир 5х5.
SafeNews.bg се срещна с един от треньорите на отбора Тина Димитрова, която сподели емоциите, които са изпитали на германска земя.
„Беше страхотно! Всички се представиха много добре. Младите момичета и момчета от НСА показаха уникално отношение към атлетите и те си ги обичаха като семейство“,
посочва Димитрова. Тя е един от тримата специалисти, които работи в баскетболния отбор. Другите двама са Марияна Борукова и Иван Иванов.
Отборът ни бе съставен от атлети със интелектуални затруднения и техните партньори – момчета и момичета от Национална спортна академия „Васил Левски“. Тази идея за първи път е осъществена като част от Игрите.
„В Берлин организацията бе изключително добра и по нищо не са отстъпваше на Летни или Зимни олимпийските игри. Но всичко започна по малко по-различен начин. Различни делегации гостувахме на различни градове в Германия преди самите игри, като пред подготовка за олимпийските игри. Това беше страхотно и много вълнуващо. Нашата делегация беше настанена в Кил. Това е град на север до Балтийско море. Хората ни посрещнаха много топло. Настаниха ни в много добър хотел, създадоха много добри условия за тренировки на всички видове спорт“,
разказва Димитрова.
Следва нещо като квалификация за отборите, в която се определя нивото им. България изиграва шест мача преди старта на Спешъл олимпикс. След това печели групата си само с победи и стига до сребърните медали след оспорван финал.
„Нямахме абсолютно никакви затруднения по време на целия престой. Тези атлети, тези деца са истински герои. Ставахме в 5:30 ч. Подготвяхме ги, закусвахме. Всеки тръгва по разпределените задачи, тренира или играе мачове, подкрепяме другите отбори, когато това е възможно. Прибирахме се късно вечер. И през цялото това време нито един атлет от българската делегация не се оплака, не каза, че е изморен и че не иска. Оценяват всяко нещо и са доволни на всичко, което им се предостави.“
Според Димитрова подобно участие много помага за самочувствието и самоувереността на тези млади хора, и те става дори по самостоятелни.
„Това събития е направено за тях и наистина искам да изкажа своята благодарност – първо, към Спешъл Олимпикс България и след това към международната организация, че са направили тези игри. И така дават възможност на тези хора да бъдат равни, да участва на равни начало, защото всичко – от откриването до закриването беше като на Олимпийски игри.“
Работата с атлети с умствени затруднения е лична кауза за Тина Димитрова. Тя е дългогодишен баскетболен треньор, а нейните две деца – Екатерина и Димитър, са едни от най-успешните родни баскетболисти в последните години и състезатели с мачове за мъжкия и женския национален отбор. Насочва се на тази дейност случайно, докато работи в Италия.
„За мен това не е работа, а удоволствие. Не работя по проекти, а това е лична кауза“, посочва специалистът.
Димитрова живее и работи в Пловдив. Признава, че финансово и морално ѝ помагат нейни близки, които не искат да се афишират. Тя се надява, че повече семейства на деца с интелектуални затруднения ще се насочат към спорта и поне ще опитат. Това ще засили нивото на България в тези дисциплини.
Всеки, който има интерес или желание да помогне на атлетите със специални потребности, може да се свърже с на телефон: 0885541575.