Д-р Гълъбова коментира пред SafeNews оставката на Корнелия Нинова: БСП да не смени една клика с друга клика. Според нея оттук нататък ще следват дълги, оздравителни процеси в БСП. Тя изрази надежда, те да не се превърнат в боричкане за власт и овладяване на върха. Д-р Цветеслава Гълъбова е категорична, че БСП има нужда от оздравителни процеси, които да я превърнат в истинска лява партия. С която да може всички останали леви формации да водят диалог, така че да постигнат истинско обединение. Цветеслава Гълъбова припомни, че Корнелия Нинова и друг път е подавала оставка.
„След това левите хора й се помолиха със сълзи в очите, казвам го с подигравка, и тя остана на поста си. Няма да определя това като морален акт на поемане на отговорност. Корнелия Нинова показа през годините пълна безотговорност към социалистическата партия, към левите идеи, към левите хора, като погазваше всякакви правила и норми на партийно поведение. Тя буквално дерибействаше в партията. Изключваше, наказваше, притискаше до стената. Актът на подаване на оставката е чудесен. Дано нещата се развият докрай и да не остане отново лидер на БСП, тъй като тя носи моралната отговорност за загубата на 800 000 гласа. Тя трябваше да си подаде оставката много отдавна, а не да мисли, какви въртели да извърти, за да остане още един мандат, което противоречи на устава на БСП. Явно, че няма да слезе от политическата сцена, след като остава в Парламента. Редно е изобщо да се оттегли от политиката, каза Гълъбова.
Цветеслава Гълъбова каза още, че резултатите на „Левицата“ не са, каквито трябва да бъдат. Тя допълни, че е въпрос на анализ намирането на причините, за да се стигне до тях. Д-р Гълъбова съобщи, как избиратели са й казвали, че в техните секции е имало 0 гласове за „Левицата“, т.е. те не са открили своите собствени гласове.
„Ще анализираме и защо не се получи лявото обединение. Странно е, че при толкова беден народ лявото не намира своето представителство. Ясно е, само „лидерството“ на Нинова не е причина да се стигне до разцеплението на вота. Дали пък това не е желан резултат – да има малки партии? И после гласовете за тях да се преразпределят. Изведнъж изникнаха като гъби проекти вляво, вдясно. Или такива като „Величие“, за които не се знае леви ли са, десни ли са, какви са? Резултатите от тези избори са неочаквани, имайки предвид огромния мащаб на купения вот. В област Монтана, която добре познавам, ми беше казано, кой е брокерът и цената – до 200 лв. Ами ролята на администрацията, която навсякъде е назначена от една политическа партия? Колега от листата в Монтана ми разказа, как жена му е била извикана и й е било казано директно: „Гласуваш или изхвърчаш от работа“, разказа Цветеслава Гълъбова.
Д-р Цветеслава Гълъбова изрази притеснението си и от ниската избирателна активност. Тя се усъмни, наистина ли избирателите са почти равни на броя на населението.
„За мен лично е интересно, как една отявлена популистка формация, проект като „Величие“ събра толкова голям вот от чужбина. Би било много жалко, ако избирателите на „Величие“ са давали своя глас заради тези кухи, патриотарски приказки, които на мен ми звучат даже леко налудничаво. Една нова патриотична формация, която няма патриотичен облик, а патриотарски в най-лошия смисъл на думата, напълни главите на хората с лозунгаджийски приказки за Велика България, за връщане на всичко. Наистина хората не го ли виждат, не го ли осъзнават? Или от чужбина е лесно да бъдеш патриотар? От много време мисля по въпроса: дали дълго живеещите в чужбина българи трябва да имат право на глас? Знам, че звучи ужасно, но в крайна сметка ние сме тези, които сме тук и би следвало нашият глас да определя какво се случва тук. В много страни това не е позволено и никой не ги обвинява в недемократичност.
Другият много голям проблем, на който държа да обърна внимание, е публикуването на социологически проучвания в кампанията
„В много страни, включително и в съседната на нас Гърция в предизборна кампания е забранено да се публикуват социологически проучвания. Могат да си мерят, ако искат данните могат да си публикуват в Австралия, но в Гърция е забранено. Защото социологическите проучвания, колкото и да са направени със собствени средства, много често ние знаем, че те не са със собствени средства, са изключително мощен инструмент за манипулиране на общественото съзнание. Те са елемент от социалното инженерство. Много хора, виждайки резултатите им, казват: а-а, аз исках да гласувам за партията Х, но на нея й дават 0.5%, моят глас ще отиде на халост и ще го преразпределят, затова няма да отида да гласувам“, коментира Цветеслава Гълъбова.
Но най-голямата й тревога е, че българинът днес е много угнетен човек. Според д-р Гълъбова българинът е дезинтересиран от политиката, не вярва на политиката и иска да живее тук и сега, при това да се забавлява.
„Това се насажда от интернет, дефилира отвсякъде от мрежата. Тече като мантра: ти как се забавляваш, как релаксираш? В медиите се налага да не говорим по тежки теми. Излизат известни личности и ти казват: мен политиката не ме интересува. Насажда се аполитичност у хората, която е много вредна. Тя декапитира човека. Тя го прави биологично същество и го лишава от социалното. А човекът е социално животно. Ние се отличаваме от животните по това, че можем да мислим, можем да анализираме, можем да вземем правилни или грешни решения и да понасяме последствията и от едните, и от другите. Притеснително е това, че част от младото поколение наистина не проявява интерес към политиката изобщо. Че българското общество е опростачено. Виждам огромна дупка в образованието. Не ме притесняват резултатите от Пиза, а това, което виждам всеки ден. Притеснява ме падащото духовно ниво на българина. Имаме много работа да свършим“, обобщава Цветеслава Гълъбова.
На тези избори Цветеслава Гълъбова бе водач на листи в 12 МИР в Монтана и в 27 МИР в Стара Загора. По време на кампанията като е обикаляла своите избирателни райони е установила, че те скоро ще бъдат наречени демографска пустиня. Но голямата й болка е, че хората са толкова бедни, че да продават гласа си. А като продаваш гласа си, ти продаваш съвестта си, е диагнозата на психиатъра.
„Аз съм за това да има правителство. И не защото ще ми хареса това, което ще се случи. Нека да се види несъстоятелността на така наречения политически елит у нас. Ако го караме така само на служебни правителства и влизаме от избори в избори, не може да се види, колко несъстоятелен е този елит. Трябва да им дадем шанс, защото по този начин хората ще разберат най-после, че трябва да се гласува. И тогава купеният и корпоративният вот ще намалее. Хората явно трябва да се убедят по джоба си, по това, което им се случва, колко несъстоятелен е този политически елит. За това съм да има правителство. Иначе смятам, че изборите са лекарство. Има термин в медицината quantum satis, който означава колкото е нужно. Т.е. избори колкото е нужно“, заключи анализа си д-р Цветеслава Гълъбова, която е и директор на Държавната психиатрична болница „Свети Иван Рилски”.
Автор Цоня Събчева