Цената на кафето изригна! Ето какъв ще е ръста през 2025 г. в България.
Любимото на почти всички кафе изригна с колосалните 80% на световната борса.
Климатичните промени, както и сушата в Южна Америка, а според някои анализатори и спекула, която винаги се развихря в кризисни моменти са основните причини за ръста.
Председателят на „Кафе асоциация България“ Иван Чавдаров посочи, че вероятно през 2025 г. в България кафето също ще поскъпне. Има обаче и добра новина:
„Факторите за това са доста. Има проблеми с контейнерите, пристанищата, както и със Суецкия канал. Основен фактор обаче е и че кафе културата отива в нетрадиционни за топлата напитка пазари – Индия, Близък изток, Колумбия. С годините хората все повече се интересуват от качеството и цената му. Не мисля, че качеството на кафето ще спадне заради цените. Крайният потребител ще усети поскъпване между 10-20 стотинки на чаша, няма да има драстично поскъпване. До средата на 2025 г. стойността няма да падне“, прогнозира той.
SafeNews припомня, че след петрола кафето е втората по обем стока, търгувана на световните борси. Притесненията за цените през 2025 г. идват от недобрите очаквания за реколтата в Бразилия, най-големият производител в света. През август и септември страната беше обхваната от най-тежката суша от 70 години насам.
„Историята показва, че цените на кафето ще тръгнат надолу, когато доставките се подобрят, а запасите нараснат“, посочва Дейвид Оуксли, икономист към „Кепитъл икономикс“ (Capital Economics) по въпросите на климата и борсово търгуваните стоки. „Обикновено този процес отнема години, а не месеци“.
Търсенето на кафе рязко се увеличи през последните години заради нарастващото потребления в Китай, а в същото време производството изостана, посочва Си Ен Би Си.
Подобно на какаото, кафето се отглежда в относително тесен тропичен пояс, а ключовите производители са Бразилия, Колумбия, Виетнам и Етиопия, казва Оле Хансен, анализатор на „Саксо банк“ (Saxo Bank).
„Тази концентрация го прави особено уязвимо на лоши метеорологични условия, особено в Бразилия и Виетнам, които общо произвеждат 56 на сто от кафето по света“, допълва той.
Министерството на селското стопанство на САЩ обяви в доклад, че очаква добивите на кафе в Бразилия за пазарната година 2024/25 г. да спаднат с 5,8 на сто и да възлязат на 66,4 милиона тона (в 60-килограмови торби), или 45,4 милиона торби арабика и 21 милиона торби робуста.
Това е пети пореден сезон, в който добивите на кафе в Бразилия разочароват заради екстремни метеорологични условия, посочва Карлос Мера от нидерландската „Рабобанк“ (Rabobank). По думите му в сектора растат опасенията, че промените на климата скоро ще направят невъзможно нормалното отглеждане на кафе, а това само ще повишава цените.
Източник: Нова телевизия