Какво се крие зад военните промени на Путин в Русия? Според Джеф Хоун, докторант и гост-преподавател в катедрата по международна история на Лондонското училище по икономика, това показва, че Кремъл не се стреми към излизане от Украйна, а да разшири възможностите си да издържи конфликта възможно най-дълго. Целта не е мир, а по-ефективна война“, пише Марк Галеоти, автор на няколко книги за Путин и Русия.
В рамките на мащабна промяна в кабинета си президентът Владимир Путин освободи от поста Сергей Шойгу, 12 години министър на отбраната на Русия, и го назначи за секретар на Съвета за сигурност – пост, който преди това от 2008 г. заемаше Николай Патрушев.
Този ход предизвика спекулации сред наблюдателите на Кремъл, които са заинтригувани какво е могло да доведе до изненадващия ход и какво означава той за Шойгу, Патрушев и Андрей Белоусов, вицепремиер и икономист, който е новият министър на отбраната на Русия.
Шойгу е известен като лоялен на Путин – двамата са снимани заедно на много мъжки риболовни експедиции в дълбините на Сибир – и е ръководил руските въоръжени сили по време на инвазията им в Украйна.
„Днес победител на бойното поле е този, който е по-отворен за иновации, по-отворен за възможно най-бързо прилагане“, заяви говорителят на Кремъл Дмитрий Песков. „Естествено е, че на настоящия етап президентът реши Министерството на отбраната да бъде оглавено от цивилно лице“.
Според наблюдатели пренареждането е сигнал, че Русия не планира да прекрати войната в Украйна, която продължава вече трета година.
New blog post alert! „The goal is not peace: What’s behind Putin’s wartime Russia reshuffle?“ Explore the surprise reshuffle that led economist Andrei Belousov to seize the defense minister’s role. Read more at https://t.co/KJHthgiPSr pic.twitter.com/X3f0F97sy0
— TOP X News (@TOPXNews) May 13, 2024
„Това показва, че Кремъл не се стреми към излизане от Украйна, а да разшири възможностите си да издържи конфликта възможно най-дълго“, каза Джеф Хоун, докторант и гост-преподавател в катедрата по международна история на Лондонското училище по икономика. „Русия е много ограничена по отношение на това колко може да увеличи мащаба, поради икономически недостатъци. Въпреки това, тя може да поддържа определено ниво на настъпателна война. И вероятно се надява да го направи по-дълго, отколкото Украйна може“.
Шойгу ще заеме ролята на заместник-председател на Военно-промишлената комисия. Той ще оглави и Федералната служба за военно-техническо сътрудничество (ФСВТС), която отговаря за сделките с военна техника с други държави.
„С поемането на Министерството на отбраната от икономист и с поемането на политическа и консултантска роля от стария министър, технократите са във възход. Целта обаче не е мир, а по-ефективна война“, пише Марк Галеоти, автор на няколко книги за Путин и Русия, в The Spectator. „Тъй като Путин се окопава в дългосрочен план, а „специалната военна операция“ вече е основният организационен принцип на неговия режим, той знае, че се нуждае от технократи, които да поддържат военната му машина.“
Указът на Путин също така иоставя Шойгу да се отчита само пред самия президент.
Военният експерт Роб Лий пише в X: „Това не изглежда да е замислено като понижение за Шойгу, който не само получи важна позиция като секретар на Съвета за сигурност, но и ще запази контрола върху вътрешните и външните въпроси на отбраната. Големият губещ в това разместване изглежда е Патрушев, който беше и един от ключовите ръководители на инвазията в Украйна.“
Пренареждането идва по-малко от месец, след като заместник-министърът на отбраната Тимур Иванов беше арестуван по обвинение в подкуп.
„Съветът за сигурност се превръща в резервоар за „бившите“ ключови фигури на Путин – които не могат да бъдат пуснати, но няма къде да бъдат настанени“, пише в Telegram политическият анализатор и основател на R.Politik Татяна Станоева, визирайки последните сътресения в кариерата на Шойгу.
Иванов се ползваше с репутацията на разточителен начин на живот и беше обвинен, че е прибрал средства, предназначени за възстановяването на опустошения от сраженията украински град Мариупол. Становая посочи и неотдавнашните спорове с „Ростех“, държавния производител на оръжие, когото Шойгу обвинява в бавна работа, както и последиците от миналогодишния бунт на „Вагнер“.
„По този начин Путин дава да се разбере, че връзката с предишната позиция ще остане, че приемствеността е важна – съвсем в неговия дух“, продължава Становая. „Но всичко това напомня по-скоро на желанието да се извади Шойгу от играта, за да не се обиди, с максимални почести. Не защото той е приятел, а защото така е по-безопасно за самия Путин. Точно както се случи с Медведев през януари 2020 г. Очевидно така Съветът за сигурност оправдава собственото си име: да гарантира сигурността от бивши тежкоатлети, които няма къде другаде да се настанят и не могат да бъдат изхвърлени.“
Кой е Андрей Белоусов?
Подобно на Шойгу, Белоусов също е известен като лоялен на Путин човек и горещ привърженик на държавните разходи, за когото се смята, че стои зад спорното увеличение на данъка върху добавената стойност (ДДС) през 2019 г.
„Едно от най-екстравагантните назначения на Путин е икономиста Белоусов за министър на отбраната“, казва Андрей Колесников, старши сътрудник във Фондацията за международен мир „Карнеги“. „Сега за Путин е важно да се увери, че огромните суми, похарчени за война, не са откраднати.“ „Белоусов не е просто изпълнител [на задачи], той има собствено виждане в главата си за това как трябва да функционира руската икономика и го реализира по най-добрия начин“, казва източник, близък до Кремъл, пред независимото руско информационно издание „Камбана“.
Друг добавя, че през 2014 г. той е бил единственият икономист, близък до Путин по това време, който е подкрепил анексирането на Крим.
„Познавам Андрей Белоусов, новият руски министър на отбраната, от много години“, заяви икономистът Константин Сонин в дълъг пост в X, като добави, че сега те не се радват на отношения. „Новите промени – Белоусов вместо Шойгу в Министерството на отбраната на Русия, Шойгу вместо Патрушев в Съвета за сигурност – са перфектна илюстрация на нашата теория за „изродената автокрация“.
„Нещата не вървят по плана на Путин, но той безкрайно ще върти една и съща малка група лоялисти. Путин винаги се е страхувал да въвежда нови хора на ръководни постове – дори в най-добрите времена те трябва да са били никому неизвестни хора без собствени перспективи. Към края на управлението му – още повече“.
Източник – Al Jazeera/Превод:SafeNews