Червените линии на Москва и трите условия за край на войната очерата руският външен министър в ексклузивно интервю на Тъкър Карлсън.
В интервю на топ репортера Тъкър Карлсън руският външен министър Сергей Лавров заяви, че използването на хиперзвукова ракета във войната в Украйна има за цел да накара Запада да разбере, че Москва е готова да използва всякакви средства, за да гарантира, че няма да ѝ бъде нанесено „стратегическо поражение“.
Миналия месец Русия разположи хиперзвуковата ракета „Орешник“ срещу украинския град Днепър, което лидерът на Кремъл Владимир Путин определи като тест на ракета, която според него не може да бъде свалена. Той заяви, че при необходимост Русия може да вкара в действие и други подобни ракети в „бойни условия“.
Путин заяви, че ракетата „Орешник“ лети със скорост 10 пъти по-висока от тази на звука и не може да бъде прихваната от противовъздушната отбрана.
Украинският президент Володимир Зеленски нарече удара „поредната проява на руската лудост“ и призова за обновяване на системите за противовъздушна отбрана, за да се отговори на новата заплаха.
„Посланието е, че вие, имам предвид САЩ и съюзниците на САЩ, които също предоставят тези оръжия с далечен обсег на киевския режим – те трябва да разберат, че сме готови да използваме всички средства, за да не им позволим да успеят в това, което те наричат стратегическо поражение на Русия“, каза Лавров пред американския журналист Тъкър Карлсън. Те се борят за запазване на хегемонията си над света, над всяка страна, регион, континент. Ние се борим за нашите легитимни интереси в областта на сигурността.“
Говорейки на английски език, Лавров заяви, че Западът е отказал да обсъжда поддържането на гаранции за сигурността на Русия през седмиците и месеците преди пълномащабното нахлуване в Украйна през февруари 2022 г., наричано в Москва „специална военна операция“.
Докато руските войски се струпваха на украинската граница в началото на 2022 г., западните лидери призоваваха Москва да не нахлува в по-малката си съседка. Френският президент Еманюел Макрон се срещна с Путин три седмици преди инвазията, като заяви, че е получил уверения, че Русия няма да предприеме действия, които да влошат ситуацията.ю
Мирното разрешаване на конфликта в Украйна е възможно само ако Киев се откаже от плановете си за присъединяване към НАТО, затвори западните военни бази в страната и отмени ученията с участието на чужди войски.
Западът ще трябва да се съобрази с реалностите на място. Русия не смята, че решаването на украинската криза е отговорност само на Москва и Вашингтон, допъли руският външен министър.
В коментарите си Лавров заяви, че Украйна е изгубила възможността да запази териториалната си цялост, като на два пъти е отхвърлила предложенията за споразумение – веднъж преди началото на пълномащабната война и след това по време на преговорите през април 2022 г. в Турция.
„Ние не започнахме тази война. В продължение на години, години и години изпращахме предупреждения, че тласкането на НАТО все по-близо и по-близо до нашите граници ще създаде проблем“, каза той.
Путин изпрати свои войски през границата от Русия и нейния съюзник Беларус, като Путин заяви, че Москва защитава рускоговорящите в Източна Украйна и се стреми да „денацифицира“ украинското ръководство в Киев.
Украинският конфликт трябва да се реши на базата на Устава на ООН, но в неговата цялост.
ЧЕРВЕНИ ЛИНИИ
В хода на 80-минутното интервю Лавров заяви също, че Западът трябва да се откаже от схващането, че Русия няма „червени линии“, които би забранила на когото и да било да премине в защита на интересите ѝ.
„Ако следват логиката, която някои западняци изказват напоследък, че не вярват, че Русия има червени линии – обявила е своите червени линии, а тези червени линии се преместват отново и отново, това е много сериозна грешка“, каза той.
Русия не иска ядрена война със САЩ и прави всичко, за да я предотврати.
Има няколко затворени канала между Москва и Вашингтон, те са замесени главно в проблемите на обмена на затворници.
Лавров отхвърли като „безсмислен“ мирния план на украинския президент Володимир Зеленски, представен за първи път в края на 2022 г., и последвалия план „победа“, обявен по-рано тази година.
През юни миналата година Путин заяви, че Русия е готова да проведе преговори с Украйна при условие, че Украйна признае контрола на Москва върху четирите региона на страната, които е анексирала, макар и без да контролира напълно нито един от тях. Планът на Зеленски първоначално призоваваше за пълно изтегляне на Русия и признаване на постсъветската граница от 1991 г. Миналия месец той заяви, че Украйна може да проведе преговори и да остави Русия на територията, която държи, при условие че контролираните от правителството райони на Украйна могат да бъдат включени под „чадъра“ на НАТО.
Лавров определи Тръмп като „силен човек“.
„Мисля, че той е много силен човек. Човек, който иска резултати, който не обича да отлага нищо“, каза външният министър.
Той определи военната офанзива на Израел в Газа като нанасяне на „колективно наказание, което е в разрез с международното хуманитарно право“.
Лавров заяви, че Москва е „силно обезпокоена“ от неотдавнашната ескалация на насилието в Сирия, където въоръжени бунтовнически групировки са завзели обширни територии от правителството на Башар Асад, регионален съюзник на Русия.
Руският топ дипломат каза, че планира да проведе разговори на 6 декември с турски и ирански официални лица относно ситуацията в Сирия.
Източник – Reuters, YouTube/Превод:SafeNews