Черна дата. С подписването на Ньойския договор преди 105 години, България губи една десета от територията си. Като част от загубилите в Първата световна война, страната ни е лишена от значителни територии, населени с компактно българско население.
Ньойският договор е сключен между България и страните от Антантата. Той слага край на участието на страната ни в Първата световна война. Но цената, която плаща е жестока.
Ньойският договор е подписан от министър-председателя Александър Стамболийски на 27 ноември 1919 г. в кметството на парижкото предградие Ньой сюр Сен. Ратифициран е на 15 февруари 1920 г.
По силата на споразумението, България губи Западна Тракия, която след 1920 година става част от Гърция. От България се отнема Южна Добруджа, която повторно се включва в територията на Румъния, както и гр. Струмица и нейната околност, заедно с т. нар. Западни покрайнини , се предоставят на Сръбско-хърватско-словенското кралство (от 1929 г-Югославия). Официално анексирането на Западните покрайнини става на 6 ноември 1920 г.
6 ноември 1920: Ключова дата за историята на България, свързана с Ньойския мирен договор
Още по темата в Safenews
Стоян Михайловски, в. „Напред“, 8 декември 1919 г.
„България извърши това, което извърши Италия, това, което извърши Румъния. България скъса довчерашните си връзки, свърза нови сдружения, като вярваше, че по тоя начин ще осъществи своето национално обединение. България няма завоевателни планове – тя се бори да придобие земи, които са нейно предвековно достояние и праотеческо владение. България поиска да си вземе своето, а не да заграби чуждото. Нейните съседи бяха ѝ изневерили, бяха я измамили, бяха я онеправдали, бяха я ограбили. Вие не бяхте в състояние да ѝ възвърнете това, което ѝ беше отнето. Тогава тя счете за нужно да подири други средства и модуси, да подири други пътища. Тя направи това що много други народи са правили, и правят!“
България няма право да притежава модерни военни технологии, флот и авиация, а задължителната военна служба е отменена. Армията ни заедно с полицията не трябвало да надвишават 33 000 души.
Ньойският договор остава сила до началото на Втората световна война 1939. Дотогава България изплаща на съглашенските сили и техните балкански съюзници репарации в размер на 65 000 000 златни франка.