Да се спре със смените на членове на секционни избирателни комисии, правени по искане на партии. Това разпоредиха днес от Централната избирателна комисия (ЦИК).
Заповедта трябва да бъде изпълнена от Районните избирателни комисии.
В тази връзка, председателят на ЦИК Камелия Нейкова заяви:
„В днешния ден СИК получават изборни книжа и материали и подреждат изборните помещения, така че безкрайното извършване на замени в последния момент може да създаде затруднения в изборния процес.“
За решението си ЦИК се позова на член 93 от Изборния кодекс. В него се казва, че всяка Секционна избирателна комисия осъществява правомощията си от деня на назначаването ѝ до приключване на съответния вид избор, предаването на изборните книжа и материали в Районната избирателна комисия. Наред с това, при изпълнение на своите правомощия, членовете на секционни комисии са длъжностни лица по смисъла на Наказателния кодекс, допълват от ЦИК.
В днешния ден за размисъл предизборната агитация е забранена.
Тази забрана обаче не обхваща социалните мрежи, поради което Централната избирателна комисия излезе с призив тези мрежи да не бъдат употребявани за агитация както днес, така и в утрешния изборен ден.
SafeNews припомня, че днес имаше масова подмяна на членове на СИК.
За това ЦИК в няколко доклада препоръча на законодателя хората да не се назначават толкова рано. Те се избират около 25 дни преди изборния ден. Няма какво да правят толкова рано. Добре е да бъдат назначени 10-14 дни преди вота, за да има време да се обучат. След като бъдат назначени, не трябва да бъдат заменяни, освен при сериозни причини. Много от тези промени стават след обучението. На тези избори постъпиха повече такива жалби, отколкото на предходните. Включително от групи членове на СИК, които са заменени без тяхното съгласие. Става дума за хиляди подменени”, заяви Камелия Нейкова.
Как един глас става невалиден, матева повтори няколко пъти пред зрителите, за да запомнят:
„Ако при гласуване с хартиена бюлетина, избирателят допусне грешка, има право да получи още една бланка. При хартиената бюлетина гласуващият най-напред трябва да отбележи вота си в квадратчето в лявата страна и едва тогава да гласува с преференция, ако желае. Ако подаде само глас в кръгчето с преференциите, той ще бъде недействителен, защото липсва другия”, обясни още Матева.
Източник: БНР