Бункерите няма да помогнат при ядрена катастрофа. Ето зловещите разкрития какво би станало при използване на ядрено оръжие и защо бункерите ще са безполезни.
Пазарът на бункери в САЩ е оценен на 137 млн. долара през миналата година и се очаква да нарасне до 175 млн. долара до края на десетилетието. Повишеното търсене на такива конструкции сред заможните хора се дължи на желанието за осигуряване на психологическа защита в условията на глобална нестабилност. Тъй като все повече богати хора се втурват да купуват и строят бомбоубежища, експертите предполагат, че те са нещо повече от психологически защитен механизъм за заможни хора, които искат да чувстват частица контрол в един непредсказуем свят.
Експертите обаче твърдят, че бункерите не осигуряват реално оцеляване в случай на ядрена катастрофа, съобщава The Byte.
Според експертите, които са говорили с изданието, тези убежища се занимават повече с атомните тревоги, отколкото с ядрената реалност. В края на краищата, накрая ще трябва да изпълзите от бункера си и да се изправите пред ужасяващата ситуация на повърхността.
Основната заплаха е радиацията и нейните дългосрочни последици за здравето. Изследователят Сам Лейр отбеляза, че макар шансовете за оцеляване след размяна на ядрени оръжия в бункер да са по-големи, последствията при всички случаи биха били катастрофални.
„Бункерите всъщност не са средство за оцеляване при ядрена война, а средство, което позволява на населението да издържи психологически възможността за ядрена война“, обяснява Алисия Сандърс-Закре от Международната кампания за премахване на ядрените оръжия.
Радиацията след детонация на ядрена бомба, както я описва Сандърс-Закре, е „уникално ужасяващ аспект на ядрените оръжия“.
Дори и тези, които оцелеят след падането на радиоактивни частици върху района около взрива, няма да могат да избегнат дълготрайните последици за здравето на поколенията, като тези, наблюдавани в Чернобил след разтопяването на реактора преди близо 40 години. И това е без да се засягат гладът, жаждата и разрушаването на социалния ред.
„В крайна сметка, казва тя, „единственото решение за защита на населението от ядрена война е премахването на ядрените оръжия.“
Въпреки обещанията, давани от компаниите, обслужващи така наречените „подготвящи се за деня на Страшния съд“, експертът по неразпространение на ядреното оръжие Сам Лайр заяви, че подобни усилия вероятно са безплодни.
„Дори ако една размяна на ядрени оръжия може би е по-жизнеспособна, отколкото много хора си мислят, смятам, че последиците от нея ще бъдат по-ужасни, отколкото много хора си мислят“, казва Лайр, изследовател в Центъра за изследване на неразпространението на ядреното оръжие „Джеймс Мартин“. „Фундаменталните сътресения, които ще нанесе на начина ни на живот, ще бъдат дълбоки.“
Както посочва Лайр, преди половин век политиците са призовавали гражданите да си построят бомбоубежища. Сега „политическите разходи, свързани с принуждаването на хората да мислят отново за убежища, не си заслужават“ – макар че този вид загриженост очевидно не се отнася до големия бизнес с бункери.
Макар че подготовката за деня на Страшния съд вече е толкова американска, колкото и ябълковият пай, възраждането на бункерната култура не се ограничава само до американските брегове:
В Швейцария например, където всеки жител има гарантирано място в бомбоубежище в случай на ядрена война, правителството инвестира стотици милиони долари, за да обнови огромния си набор от бункери от времето на Студената война.
Докато бункерната култура продължава да се развива в САЩ и други страни, експертите подчертават, че единственият начин да се предотвратят ядрените заплахи е пълното премахване на такива оръжия.
Източник – The Bite/Превод:SafeNews