Ежедневно над един милион души по света се заразяват с инфекции предавани по полов път. Според Световната здравна организация (СЗО) едни от най- често срещаните са инфекциите с хламидии, които ако не се лекуват навременно могат да причинят сериозни и хронични здравословни проблеми.
Хламидии се срещат при един на всеки 100 човека. Наречени са „тихият убиец“, тъй като в много от случаите инфекцията протича абсолютно безсимптомно, а пораженията за здравето могат да бъдат изключително тежки. Бактериите могат да причинят сериозни сексуални проблеми, като инфекции на уретрата, вагината и шийката на матката. В допълнение може да намали фертилитета, както при мъжете, така и при жените.
За да разберем всичко за инфекциите на хламидии и как те могат да се отразят на репродуктивното здраве и при двата пола, екипът на SafeNews Ви среща с гинекологът д-р Георги Станулов от Инвитро центърът към Медицински комплекс „Доверие“.
Цялото интервю със специалиста гледайте във видеото на SafeNews:
Какво е хламидия
Хламидийната инфекция е често срещана полово предавана болест, причинена от бактерията Chlamydia trachomatis. Хората, заразени с хламидия, често нямат симптоми в ранните етапи. Всъщност около 90% от жените и 70% от мъжете с полово предавани инфекции нямат симптоми.
Честотата на хламидийната инфекция е най-висока сред по-младите жени – на възраст между 15 и 24 години.
Как може да се заразите с хламидия?
Незащитен (без презерватив) вагинален, анален и орален секс са основните начини за предаване на инфекцията с хламидия. Но не е задължително да се осъществи проникване, за да се зарази човек. Хламидията може да се предаде и чрез генитален контакт. Новороденото може да се зарази с хламидия от майка си по време на раждането.
Ако в миналото сте имали хламидия и сте се лекували, пак можете да се заразите. Това може да се случи, ако сте имали полов акт без презерватив с някой, който има хламидия.
Симптоми на хламидия
Хламидията е известна като „тиха инфекция“, тъй като хората с хламидиална инфекция може изобщо да не изпитват симптоми. Дори когато хламидията не причинява никакви симптоми, тя може да увреди репродуктивната система.
В случаите, когато инфекцията не е безсимптомна, признаците й могат да се появят няколко седмици след полов акт със заразен партньор.
При дамите е възможно да възникнат проблеми, като необичайно вагинално течение, болка в долната част на корема, болезнен полов акт, кървене след полов акт, усещане за парене по време на уриниране, кървене извън менструацията, възпаление на шийката на матката. При някои жени инфекцията може да се разпространи във фалопиевите тръби, което може да причини състояние, наречено тазово-възпалителна болест. Това състояние изисква незабавна медицинска помощ. Симптомите на тазово-възпалителна болест могат да включват висока температура, силна болка в тазовата област, гадене, анормално вагинално кървене между менструациите.
Симптомите при мъжете включват отделяне не секрет от пениса, усещане за парене по време на уриниране, болка в долната част на корема, болка в тестисите.
Диагностициране на инфекция с хламидии
Диагнозата се поставя въз основа на анамнезата и сексуалната история на пациента, физикалния преглед и изследване.
За установяване на хламидия може да използва изследване на урина или цервикален секрет (при жени) и уретрален секрет (при мъже) за клетъчна култура или откриване на антигени или бактериална ДНК. Кръвно изследване може да установи наличието на антитела, както и дали инфекцията е остра или вече преминала.
Лечение на хламидия
Хламидията се лекува лесно при правилно предписано лечение. Тъй като е бактерия, се третира с антибиотици. В повечето случаи инфекцията отшумява в рамките на една до две седмици.
Азитромицинът е антибиотик, който обикновено се предписва при тази полово предавана болест. Доксициклин също е средство, който се използва за лечение на хламидиална инфекция.
Вашият сексуален партньор или партньори също се нуждаят от лечение, дори ако нямат симптоми. В противен случай инфекцията може да се предава между сексуалните партньори.
По време на лечението е важно да нямате полови контакти, докато не приключите терапията.
Въпреки че хламидията е лечима, е важно да използвате предпазни средства (презерватив) при полов акт и да предотвратите повторна инфекция.
Усложнения при нелекувана инфекция с хламидии
Инфекцията с хламидии може да причини сериозни медицински проблеми. Някои жени развиват тазово-възпалителна болест, инфекция, която може да увреди матката, фалопиевите тръби и яйчниците. Това е болезнено заболяване, което често изисква болнично лечение. Дори ако първоначално не причини симптоми, тазово-възпалителната болест може да причини трайно увреждане на репродуктивната система, както и невъзможност за забременяване и потенциално животозастрашаваща извънматочна бременност. Бременна жена с инфекцията пък може да предаде бактерията на своето бебе по време на раждането, което може да причини очна инфекция и пневмония на новороденото. Хламидиалната инфекция също така увеличава риска от преждевременно раждане.
Въпреки и по-рядко, мъжете също могат да изпитат усложнения, ако хламидията не се лекува. Инфекцията може да доведе до епидидимит.Също така може да се разпространи и в простатната жлеза, причинявайки температура, болезнен полов акт и дискомфорт в долната част на гърба. Друго възможно усложнение е хламидиалният уретрит при мъжете.
Как да се предпазите от заразяване с хламидия?
Най-сигурният начин за предотвратяване на инфекция с хламидия е сексуално активният човек да се въздържа от безразборни сексуални контакти и да практикува безопасен сек. Задължително е употребата на предпазно средство (презерватив) при всеки нов партньор.