ЕП иска разрешение Украйна да обстрелва цели в Русия със западно оръжие. Евродепутатите призовават страните в Европейския съюз (ЕС) премахнат ограниченията за използването на западни оръжейни системи от Украйна срещу легитимни военни цели в Русия.
Резолюция в тази насока е приета на пленарната сесия на Европейския парламент (ЕП) на 19 септември с 425 гласа „за“, 131 „против“ и 63 „въздържал се“.
В нея се посочва, че без да се отменят настоящите ограничения, Украйна не може да упражнява пълноценно правото си на самоотбрана и населението и инфраструктурата й продължават да обект на нападения, съобщиха от пресслужбата на ЕП.
В резолюцията се призовава Съвета да поддържа и разшири политиката си на санкции срещу Русия, Беларус и държави извън ЕС и образувания, които предоставят военни технологии и технологии с двойна употреба на Русия. Осъжда се извършената наскоро доставка на балистични ракети от Иран за Русия, като се призова за засилени санкции срещу Техеран и Северна Корея за участието им в подкрепа на войната на Русия срещу Украйна. Евродепутатите искат и да се допълнителни с лица и образувания Китай списъкът със санкции на ЕС. Те настояват и за по-строги мерки срещу заобикалянето на санкциите от установени в ЕС дружества, трети страни и държави извън Европейския съюз.
Евродепутатите подчертават, че недостатъчните доставки на боеприпаси и ограниченията за използването им създават риск от подкопаване на положените до момента усилия.
Те изразяват съжаление, че обемът на двустранна военна помощ за Украйна от държавите от ЕС намалява.
ЕП призовава страните в Европейския съюз да изпълнят ангажимента си от март 2023 г. за доставка на един милион боеприпаси на Украйна и да ускорят доставката на оръжия, системи за въздушна отбрана и боеприпаси, включително ракети TAURUS. Евродепутатите също потвърждават позицията си, че всички от ЕС и НАТО трябва колективно и индивидуално да се ангажират с военна подкрепа за Украйна в размер на не по-малко от 0,25 % от своя БВП годишно.
ЕП призовава още ЕС и държави членки да работят активно за постигане на възможно най-широка международна подкрепа за Украйна и за намиране на мирно решение на войната, което да се основава на пълно зачитане на независимостта, суверенитета и териториалната цялост на страната.
Според евродепутатите също така търсенето на отговорност за руските военни престъпления и репарации и други плащания от страна на Москва трябва да са съществени аспекти на всяко решение на конфликта. В тази връзка те призовават ЕС и единомислещите партньори да установят стабилен правен режим, който да позволява конфискуване на замразените от ЕС руски държавни активи като част компенсация за щетите, причинени на Украйна.
Само преди дни НАТО настоя Украйна да нападне дълбоко в Русия с оръжия с голям обсег.
Ръководителят на военния комитет на НАТО заяви, че Украйна има солидното юридическо и военно право да нанася удари дълбоко в Русия с оръжия с голям обсег, за да получи бойно предимство.
Това отразява убежденията на редица съюзници на САЩ – дори когато администрацията на Байдън се противопоставя на това да позволи на Киев да направи това, използвайки оръжия американско производство.
„Всяка нация, която е нападната, има право да се защитава. И това право не спира на границата на собствената ви държава“, заяви адмирал Роб Бауер, говорейки в края на годишната среща на комитета, на която присъстваше и американският генерал КК Браун, председател на Обединения комитет на началник-щабовете.
Бауер от Нидерландия също така добави, че държавите имат суверенното право да поставят ограничения върху оръжията, които изпращат на Украйна. Но застанал до него на брифинг за пресата, генерал-лейтенант Карел Рехака, началник на Генералния щаб на чешките въоръжени сили, даде да се разбере, че неговата страна не налага такива оръжейни ограничения на Киев.
По-рано руският президент Владимир Путин заплаши НАТО и Европа с директна война с Русия.
Той отправи остро предупреждение, че САЩ и НАТО ще „воюват“ с Русия, ако на Украйна бъде разрешено да използва ракети с далечен обсег на действие.
Американски официални лица обсъждат облекчаване на ограниченията за използване на ракети, които могат да нанесат удари дълбоко в Русия.
Путин заяви, че ходът на Запада ще „промени самия характер на конфликта“, и отправи сериозна заплаха срещу предоставянето на повече огнева мощ на Зеленски.
„Това би означавало, че страните от НАТО, САЩ, европейските страни вземат директно участие във войната в Украйна и по този начин влизат в директна война с Русия“, каза той пред репортер на държавната телевизия. „Ако случаят е такъв, тогава, като вземем предвид промяната в характера на конфликта, ще вземем съответните решения въз основа на заплахите, с които ще се сблъскаме“.
Източник – Reuters/Превод:SafeNews