Сръбският президент Александър Вучич е платил 500 хиляди долара, за да „си купи“ глауването на резолюцията за Сребреница. Това стана ясно от пост на един от лидерите на опозицията в Сърбия Здравко Понош.
Ето какво гласи постът на международният наблюдател Владислав Наков, съобщил новината:
⚡️⚡️⚡️Един от лидерите на опозицията в Сърбия и бивш кандидат за президент обвини Александър Вучич, че е платил 500 000 на Хондурас, под формата на дарение, за да гласува „въздържал се“ резолюцията в ООН за Сребреница.🤔🤑
Външният министър на Хондурас благодари за дарението с пост в „Х“.
Хондурас бе една от 68-те държави, които се въздържаха, 19 гласува против, а 84 – за.
Здарвко Понош е сръбски политик, бивш дипломат и генерал в оставка, който от 2006 до 2008 г. е началник на Генералния щаб на сръбските въоръжени сили.
Общото събрание на ООН обяви 11 юли за международен ден в памет на жертвите на геноцида в Сребреница от 1995 г. в резолюция, срещу която Сърбия, босненските сърби и Русия категорично се противопоставиха.
Избиването на над 8 хил. босненски мюсюлмански мъже и момчета през 1995 г. след превземането на зоната на ООН за сигурност беше превзета от босненските сръбски сили се смята най-лошото еднократно зверство в Европа след Втората световна война.
Резолюцията, инициирана от Германия и Руанда и междурегионалната основна група от 17 държави-членки, включително САЩ и България, беше одобрена с обикновено мнозинство от 84 гласа в 193-членното Общо събрание. Резолюцията „решава да определи 11 юли за Международен ден за размисъл и възпоменание на геноцида в Сребреница от 1995 г., който да се отбелязва всяка година“.
Сърбия и босненските сърби, които отричат клането да представлява геноцид, казват, че резолюцията заклеймявала Сърбия като „геноцидна нация“, въпреки че такова нещо изобщо няма в текста.
Сръбският президент Александър Вучич призова страните членки да гласуват против резолюцията, като каза, че тя е „силно политизирана“ и няма да допринесе за помирението в Босна и региона, а по-скоро ще отвори кутията на Пандора.
„Разделението ще става все по-дълбоко и по-дълбоко, решението ще предизвика нестабилност в региона“, каза Вучич.