Втори юни е ден на размисъл, на преклонение и празник на българския дух, каза специално за SafeNews наследникът на Ботев Боян Ботйов по повод 148-та година от гибелта на поета и часове преди кулминацията на тържествата.
„Честванията на Ботев не са подвластни на времето, на политическата конюнктура и на всичко, което ни заобикаля. Трябва да се гордеем с това, че нашите предци с перо и сабя са били готови да отдадат живота си за великата кауза свободата на България, за нейната независимост и са го правили, без да се замислят. Затова днес актуално звучат Ботевите послания. Не само неговите, но и на всички наши велики творци от епохата на Възраждането. Не обичам да свързвам гениалните Ботеви слова и цялата му творческа и революционна дейност с днешното време, защото е известно, че всяко дело и творчество е създадено в определен исторически момент и то може да бъде оценявано във времето от поколенията. Тук искам да кажа, че посланията и заветите са това, което са ни оставили като книжовно наследство нашите творци. Заветите са и на тези, които не са били автори на поезия и публицистика, те са на редовите четници и въстаници, които са били поборници за българската свобода. Завет е и Хвърковатата чета на Бенковски, завет е и Баташкото клане, разбира се и безсмъртния подвиг на Ботевата дружина от Козлодуй до Околчица“, каза Боян Ботйов.
Пламенното слово от поезията, публицистиката и журналистиката на Ботев и днес призовава към пробуждане, допълни наследникът на гениалния българин.
„Стиховете на Христо Ботев са само 20, и колкото повече четем неговите творби, толкова по-обогатени можем да бъдем и да сме горди българи, че сме имали такъв велик син, живял в наистина бурна епоха и отдал младия си живот за свободата на България. Това, което е направил Христо Ботев, е оценено не само у нас, но и в чужбина. Преводи на неговата поезия и публицистика са издадени в над 40 държави. Днес можем само да се опитаме да се доближим до великите мисли, великото дело на нашите революционери от Възраждането, Априлското въстание и неговия епилог – Ботевата дружина“, допълни Боян Ботйов.
Боян Ботйов съобщи, че засега няма резултат за намирането на гробното място на Ботев. В различни лаборатории с ДНК анализи се установява автентичността на костите, намерени в гроб край Враца. Това е крайната фаза на изследването. Има много технически и други трудности, но когато се получи информация, ще бъде оповестена.
SafeNews припомня, че по традиция от 27-ми май започват Ботевите дни, през които с най-разнородни събития се отбелязва подвигът на Христо Ботев и неговата чета. Тяхната кулминация е на 1 юни с вечерния концерт и митинг-зарята и на 2-ри юни с поклонението на връх “Околчица”, където е лобното място на поета. За първи път Ботевите дни се отбелязват във Враца и Пловдив през 1884-та година, а официално – от 1901-ва година. Тази вечер с митинг-заря гибелта на Христо Ботев и неговите четници се отдава почит и в Скръвена, където в Пантеона-костница се пазят и черепите на 10 ботьови четника.