Хашимото е едно от най- често срещаните заболявания на щитовидната жлеза. Всеки пети на 100 души страда от това автоимунно заболяване. Най- често се проявява се при хора между 30 и 50 годишна възраст, като от него заболяват и деца. В световен мащаб жените са по- често засегнати от мъжете.
Щитовидната жлеза е един от най-важните компоненти на ендокринната система на човека. Тя играе ключова роля в регулирането на основния метаболизъм, консумацията на кислород, енергийния баланс и производството на топлина.
Нарушенията в функционирането на щитовидната жлеза , могат да доведат до значителни промени в обмяната на веществата, храносмилането, апетита, както и в състоянието на кожата и косата. Ето защо своевременното диагностициране и лечение са от съществено значение за поддържането на общото здраве и доброто функциониране на организма.
За да разберем повече за щитовидната жлеза и за заболяването Хашимото, екипът на SafeNews се срещна с ендокринолога д-р Величка Рашкова от Медицински комплекс “Доверие“.
Цялото интервю със специалиста гледайте във видеото на SafeNews:
Какво представлява щитовидната жлеза
Щитовидната жлеза eдна от важните жлези с вътрешна секреция. Тя се намира в основата на шията под гръкляна. Дяловте й се разполагат като крила на пеперуда от двете страни на трахеята, свързани от напречна част, наречена истмус. Щитовидната жлеза произвежда хормони – Т3, Т4 и калцитонин, чиято основна роля е осигуряване на обмяната на веществата, растежа и развитието на всички клетки и органи.
Кои са рисковите фактори за отключване на заболяване на щитовидната жлеза
Рисковите фактори за отключване на заболяване на щитовидната жлеза могат да се разделят на две основни групи. Вътрешни фактори, т.е. генетични и външни фактори от околната среда – йоден дефицит, стрес, радиация, тютюнопушене, някои вируси и бактерии и др.
Какво представлява заболяването Хашимото
Хашимото е най-честото ендокринно заболяване. То представлява автоимунно заболяване, което означава, че засяга почти само щитовидната жлеза. Само по себе си е възпалителна реакция, която уврежда клетките на жлезата и с това нарушава нейните функции. Най- често се дължи на генетично предразположение, но други отключващи фактори, могат да са стресът, радиацията, тютюнопушенето, йодният прием, някои пестициди и не на последно място замърсената околната среда.
Симптоми при Хашимото
Характерните оплаквания на пациентите с Хашимото са доста неспецифични. Те варират от загуба на енергичност, лесна уморяемост, проблеми със съня, зиморничавост, суха кожа, косопад, повишение на теглото и затруднение да се намали теглото и стигат до проблеми с паметта, мускулни крампи и ставни болки, усещане за изтръпване в ръцете и краката, запек, подпухналост поради натрупване на течност, депресия, забавяне на сърдечната честота, малко по-високо кръвно налягане, по-високо ниво на холестерола, нередовен менструален цикъл, а при някои и намаление на сексуалното желание.
Лечение
Прием на медикаменти при нарушение на щитовидната жлеза се налага само при променена функция на жлезата, т.е при промяна най-вече на TSH хормона. При завишени стойности на на този хормон, може да се наложи ежедневна заместителна терапия със синтетичен хормон на щитовидната жлеза – левотироксин (Euthyrox, L-Thyroxin). Той е идентичен с естествения хормон, произвеждан от щитовидната жлеза.
Лечението с левотироксин е обикновено през целия живот. Нивото на TSH трябва да се проверява на всеки шест месеца, а ехография се прави веднъж годишно.