Сателитните комуникационни терминали Starlink, разработени от SpaceX, се продават на черния пазар по целия свят. Това съобщава Bloomberg, позовавайки се на резултатите от собствено изследване.
Агенцията подчертава, че контрабандата на тези системи е глобален проблем, поставящ под въпрос способността на SpaceX да контролира продажбата на терминали.
Установено е, че Starlink се използва в страни като Венецуела, Йемен, Судан и Южна Африка, където компанията каза, че терминалите не са били продадени.
Контрабандистите обаче активират устройствата в други страни, след което намират купувачи във всяка друга страна.
Starlink е сателитен интернет проект, разработен от SpaceX, основан от Илон Мъск. Целта на проекта, както заявиха от SpaceX, е да осигури високоскоростен интернет в най-отдалечените кътчета на планетата, използвайки мрежа от хиляди малки спътници в ниска околоземна орбита. С началото на изстрелването на сателити през 2019 г. Starlink вече започна да предоставя интернет услуги в повече от 70 страни по света.
Идеята на тези сателити е дори най-далечните части на света, където в момента няма сигнал на мобилната мрежа, да могат да извършват обаждания и дори да изпращат съобщения и да ползват мобилен интернет. Новите модеми на сателитите Starlink ще могат да елиминират т.нар. „мъртви зони“ на мобилния сигнал.
Редица компании, които предоставят мобилни услуги, вече обявиха, че ще използват сателити на Starlink. Сред тях е и германският телеком T-Mobile. Целта е потребителите да не трябва да се притесняват дали ще имат мобилен сигнал на отдалечени места и да им се налага да носят със себе си скъпите сателитни телефони, обясниха от телекома.
Новата технология „Direct to Cell“ ще започне първоначално с покритие за изпращане на текстови съобщения. Чак след това ще започнат да предлагат и възможност за разговори и мобилен интернет. Със сателитите ще работят телекоми от САЩ, Канада, Япония, Австралия, Нова Зеландия, Перу и Швейцария
Източник – Bloomberg/Превод:SafeNews
Oще новини четете в категория Свят
За още актуални новини: Последвайте ни в Google News