Ако конфликтът между Израел и Хамас ескалира в пълномащабна война с Иран, цените на петрола ще скочат до 150 долара за барел и световната икономика ще изпадне в рецесия, предупредиха анализатори на Bloomberg Economics. Това ще доведе до намаляване на глобалното производство с $1 трилион, а световната инфлация ще скочи до 6,7%. Никой, включително Иран, не иска ескалация в региона, но „вероятността от грешни изчисления е висока“, предупреждават експерти
Ако конфронтацията между Израел и Хамас ескалира в пълномащабна война между Израел и Иран, който подкрепя палестинците с пари и оръжия, световната икономика ще изпадне в рецесия. До този извод стигнаха анализатори от Bloomberg Economics, които оцениха последствията от различни сценарии въз основа на данни за минали конфликти в региона.
Експертите на Bloomberg очертаха три възможни сценария. В първия случай конфликтът ще остане в границите на ивицата Газа и Израел. Във втория ще се разпространи в съседни страни като Ливан и Сирия, където се намират въоръжени групи, подкрепяни от Иран. Така че конфликтът ще се превърне в прокси война между Израел и Иран. Третият сценарий включва ескалация на конфликта в пряк военен сблъсък между двете страни.
Ако събитията се развият по първия сценарий, ефектът върху световната икономика ще бъде минимален. Съединените щати може да засилят натиска върху Иран, което ще доведе до намаляване на предлагането на ирански петрол на пазара. ОАЕ и Саудитска Арабия обаче ще успеят лесно да компенсират това и цените на петрола ще се покачат само с 3-4 долара за барел, прогнозират анализатори.
При втория сценарий ливанското движение Хизбула и други въоръжени групи, подкрепяни от Иран, могат да се включат в конфликта. „Иран и Хизбула наблюдават ситуацията и я оценяват. Ако Хизбула се присъедини към кампанията, това може да се случи след началото на сухопътната операция в Газа“, каза бившият заместник-началник на щаба на израелските въоръжени сили Яир Голан в интервю за Bloomberg.
Напрежението може да нарасне и в целия регион, включително Египет, Ливан и Тунис, които са в състояние на икономическа и политическа стагнация. Отговорът на Израел на атаката на Хамас може да предизвика протести и е възможно повторение на Арабската пролет, предупреждават експертите на Bloomberg Economics.
Всичко това ще доведе до увеличение на цените на петрола с 10%, до около $94 за барел, а растежът на световния БВП ще се забави с 0,3 процентни пункта, до 2,4%. Освен пандемията от коронавирус и кризата от 2009 г., това ще бъде най-лошият глобален икономически растеж от 30 години, казват анализатори. Високите цени на петрола също ще добавят около 0,2 процентни пункта към глобалната инфлация, поддържайки я около 6%, очакват те.
Третият сценарий е най-малко очакваният, но най-опасен. „Никой в региона, дори Иран, не иска конфликтът между Хамас и Израел да ескалира в пълномащабна война, но възможността за грешни изчисления е много висока“, Хасан Алхасан, изследовател в Международния институт за Strategic Studies, каза Bloomberg.
В случай на пълноценна конфронтация между Израел и Иран, последният най-вероятно ще „се опита да използва цялата мрежа от свои проксита и партньори в Сирия, Ирак, Йемен и Бахрейн“, посочи Алхасан. Не е изключено участието на суперсили: САЩ са близък съюзник на Израел, а Китай и Русия задълбочават връзките с Иран, пише Bloomberg.
Ако Израел и Иран започнат да се изстрелват с ракети един срещу друг, цените на петрола може да се покачат точно както стана след нахлуването на Ирак в Кувейт през 1990 г. Днес подобен скок може да повиши цените до 150 долара за барел, прогнозират анализатори. Ситуацията няма да бъде подпомогната от допълнителен износ от Саудитска Арабия и ОАЕ, ако Иран реши да затвори Ормузкия пролив, през който минава една пета от петролните доставки в света дневно, отбелязват те.
Петролен шок от такъв мащаб би подкопал глобалните усилия за ограничаване на цените, причинявайки инфлацията да скочи до 6,7% през 2024 г. Растежът на глобалния БВП ще спадне с един процентен пункт до 1,7%, което би било най-лошото представяне от 1982 г., като се изключат пандемията и финансовата криза. Световното производство ще намалее с $1 трилион, а световната икономика ще изпадне в рецесия, прогнозират експерти на Bloomberg.
Междувременно как върви сценария и всичко, което се случи в Близкия изток, светлината все още е правилна преди бензина, високата инфлация и бавен растеж. Още по-голямо е разнообразието в самия мащаб: това е разяждащ конфликт в по-широк смисъл, следствие от него се превръща в смисъл в глобален смисъл.