Камарата на автомобилните превозвачи в България осъжда управлението на МПС след употреба на наркотици и алкохол, но „вместо ред законотворците за пореден път сътвориха хаос, който пък поражда множество въпроси“, се казва в позиция на организацията. Според тях трябва да се предприемат мерки за по безопасни пътища, но да не се създават проблеми на бизнеса.
„Депутатите сътвориха поредната недопустима безсмислица. Полицаите вече прилагат гласуваните промени в Наказателния кодекс: превозното средство се отнема, в случай че има наличие на наркотици или пък концентрацията на алкохол в кръвта е над 1,2 промила. А ако превозното средство не е на управлявалия, следва да се заплати неговата равностойност“, посочват от камарата.
Оттам изразяват опасение къде ще се съхраняват тежкотоварните автомобили и как се ще охраняват, защото тяхната стойност е стотици хиляди лева. Също така поставят проблема за последствията за бизнеса, когато се отнеме товарен автомобил, който не е на водача и този автомобил е натоварен.
Камарата отбелязва и проблемът с фалшивите тестове. Според тях тестовете на Пътна полиция за наркотици твърде често дават неверни резултати заради лекарства или болкоуспокояващи. Като поставят въпроса дали при доказването на такава фалшива проба има ли механизъм шофьорът и/или собственикът на транспортната фирма да бъдат компенсирани за месеците, в които не са упражнявали дейността си.