Как спряха един тон кокаин от Русия да влезе в Европа разкрива BIRD.BG в своя преводна статия от “Новая газета Европа”.
ФСБ едва не провали операцията по задържането на цял тон наркотици, заяви пред “Новая газета Европа” служител на криминалното следствие в Санкт Петербург.
На 8 ноември Центърът за връзки с обществеността нна Федералната служба за сигурност (ФСБ) на Русия съобщи за нашумяла операция по задържането на членове на международна престъпна група, която се опитвала да транспортира цял тон кокаин на обща стойност около 3,5 милиарда рубли до страни от ЕС. Служители от криминалното следствие в Санкт Петербург и Ленинградска област разкриха пред “Новая газета Европа”, че ФСБ едва не е изпуснала камиона с наркотика, докато е било възможно да бъде арестувана голяма пратка само с помощта на местната полиция. Разбира се, благодарение и на алчността на наркокуриерите, които решили да спечелят допълнителни пари от руските потребители. “Новая газета Европа” се опита да запълни празнините в историята с един тон кокаин, спрян на подстъпите към Европа.
Камион с кокаин
Според съобщението от пресслужбата на ФСБ, голяма пратка наркотици е била задържана в град Гатчина, на 42 км от Санкт Петербург по федералната магистрала, която води до границата с Латвия. Двама граждани на “една от балканските държави” са задържани в празен камион, където оперативни служители откриват в специален тайник 984 пакета кокаин с тегло по 1 кг. В близката гора са задържани още трима души, единият от които е естонски гражданин, двама са руски граждани. Те се опитали да организират тайник и да скрият още 20 кг кокаин в гората.
Камионът за превоз на наркотици привлече вниманието на служителите на реда преди месец, през октомври, когато той влезе на руска територия от Латвия. Според документите той е трябвало да пътува транзитно извън пределите на Руската федерация. Колата била празна, но експертите открили в нея “високотехнологичен тайник”.
Според съобщението на ФСБ, върху превозното средство е поставено наблюдение, тъй като се подозира, че въпросният камион е предназначен за транспортиране на голямо количество наркотици.
“Тайниците отстрани и в покрива на контейнера (вътре в камиона) бяха открити или от митничари, или от гранични служители”, посочи Александър, служител на отдела за криминални разследвания на Главна дирекция на МВР на Руската федерация за Санкт Петербург и Ленинградска област. И още: “(Граничната охрана) информира “лицата” (жаргонен термин за служители на ФСБ, използван от руските полицаи). А те работеха изключително зле. Те (агентите на ФСБ) дори не сложиха GPS тракер на камиона! И в резултат камионът беше пропусна. Момчетата (пренасящи кокаин) първо закараха колата до спирка за камиони, а след това просто смениха номерата и изчезнаха. Както се оказа по-късно, той (камионът) е преместен в хангар по-близо до пристанището в Санкт Петербург”. Александър се възмущава, докато обяснява как колата с кокаин е навлязла няколко десетки километра навътре в Русия.
“Лицата” по това време не знаеха, че наркотикът е предназначен за транспортиране до Европейския съюз и затова насочиха основните си усилия към издирването на камиона в централните райони на Русия. Предполагаше се, че камионът с наркотика по някакъв начин ще се озове в Москва или Московска област, откъдето кокаинът ще бъде разпределен на малки количества в цяла Русия“, казва Александър. Според него залавянето на голяма пратка наркотици е станало единствено благодарение на работата на полицейските служители в Ленинградска област.
Пътят на наркотиците
В своето прессъобщение ФСБ заяви, че заловеният в Ленинградска област кокаин е от латиноамерикански произход, така че най-вероятно е пристигнал в Санкт Петербург по море.
“Най-често използваните кораби са тези с неутрален флаг като Нигерия или Буркина Фасо. Тоест кораби, които не са свързани с Колумбия, Еквадор или Мексико (основните маршрути за кокаин). Но документите на кораба съдържат бележки за посещения в определени пристанища и служителите по сигурността са длъжни да наблюдават такива кораби за контрабанда на наркотици”, казва Александър от криминалния отдел в разговор с “Новая газета Европа”.
Служител от криминални разследвания твърди, че ФСБ не е успяла да определи с какъв кораб е пристигнал наркотикът в Санкт Петербург и не е могла да предотврати натоварването му в тайниците на камиона. А е било възможно да бъдат заловени големи дилъри на наркотици почти случайно – наркокуриерите, които трябваше да транспортират наркотика до Европа, са се забавили в Русия заради подготовката на документите и са решили да не губят време, а да спечелят малко допълнителни пари.
Дрога на безценица
“Според плана те трябваше да преминат границата “празни”, като транзитен транспорт, който се връща или от Казахстан, Грузия или Азербайджан. Празните камиони не се мотаят много по границата и затова са имали голям шанс всичко да мине добре. Но куриерите се забавиха в Гатчина, защото нямаха готови документи. И докато чакаха транзитни документи, куриерите прекалиха с разходите и решиха да спечелят малко повече пари. Тук изгоряха”, обяснява Александър от криминалния отдел.
Той казва, че в Гатчина има район, наречен Мариенбург, където се озовават до една трета от всички наркотици, доставяни в северозападната част на Русия, а там работят лаборатории за производство на амфетамин. “Разбира се, тази зона е пълна с информатори на полицията и ФСБ. И в началото на ноември няколко наши информатори незабавно съобщиха, че някакви бездомници са се свързали с местни дилъри с много изгодна оферта”, допълва източникът.
Според него, наркокуриерите са предложили 20 кг кокаин за продажба за 50 хиляди долара. Освен това средната цена на едро на такава партида в Русия, според полицейски служител, е най-малко 150 хиляди долара.
Вероятно чужденците са искали да продадат стоката възможно най-бързо, но подобна оферта от непознати само е събудила подозрение сред местните наркобосове. Може би затова информацията толкова бързо е стигнала до полицията.
“По-нататъшните преговори се проведоха вече под наш контрол. Страните се договориха, че продавачите в малка гора близо до Гатчина ще направят тайник с кокаин и след това ще изпратят на купувачите локацията на тайника. Купувачите дават половината от парите на съвсем друго място на други “бездомници”, а останалите пари отиват при тези, които са организирали скривалището, след като купувачът получи стоката“, разкри криминалист.
“И на този етап “лицата” лъснаха. Същите, които преди това не само изтърваха камиона, но и след това не можаха да го намерят”, казва Александър. Именно служителите на ФСБ задържаха наркокуриерите на мястото, където е създаден тайникът, а те вече разкриват къде е скрит камионът, в който пренасят основния товар.
“Новая газета Европа” по-рано се опита да се свърже с пресслужбата на управлението на ФСБ в Санкт Петербург за коментар, но оттам заявиха, че “не познават такава медия като “Новая газета Европа“ и затова не възнамеряват да говорят с неизвестни измамници”.
Следовател от ФСБ, запознат с обстоятелствата по задържането на камиона, с когото “Нова газета Европа” разговаря при условие за анонимност, отказа да говори за подробности от операцията, но свързва критиките към полицията с дългогодишен конфликт, който съществува между два отдела.
Дирекция “М” на ФСБ води дела срещу полицаи. Например, само два дни преди ареста на камиона, пълен с кокаин в Санкт Петербург, служители на отдел “М” задържаха бившия началник на криминалния отдел на Главната дирекция на МВР Олег Колесников.
Новая газета Европа
“Новая газета” е руски обществено-политически вестник. Известен е със своята опозиционна, либерална, демократична и правозащитна ориентация, както и с разследващата журналистика.
Редакцията се намираше в Москва, към октомври 2021 г. в редакцията работят 138 души, вестникът излизаше три пъти седмично.
На 5 септември 2022 г. Басманният съд на Москва, въз основа на иск на Роскомнадзор, отне медийния лиценз на Новая газета в Русия.
Изданието и неговите служители многократно са ставали лауреати на професионални, обществени и държавни награди. Най-малко петима журналисти са убити, вероятно поради професионалната им дейност.
Главният редактор на вестника Дмитрий Муратов получи Нобеловата награда за мир за 2021 г. за “усилията си да запази свободата на мисълта като незаменимо условие за демокрация и мир”.
На 22 март 2022 г. Дмитрий Муратов и екипът на вестника решиха да дарят медала на Нобеловата награда за мир за 2021 г. на фонд за подпомагане на украинските бежанци.
На 28 март 2022 г. вестникът обяви спиране на работата до края на руската инвазия в Украйна. През април 2022 г. журналисти, напуснали Русия, стартираха онлайн изданието “Новая газета Европа”, но той беше блокиран от Roskomnadzor през същия месец. Сайтът обаче продължава да се актуализира. На 15 юли журналистите на Новая, останали в Русия, започнаха да издават хартиено списание заедно с електронното издание “НО. Нова история-вестник”, но седмица по-късно този сайт беше блокиран от Роскомнадзор. В края на август 2022 г. редакторите стартираха конструктора на уебсайтове “Novaya.media”, където можете да прочетете, наред с други неща, нови броеве на списание “НО”.
Разследващ отдел на “Новая газета Европа”
Превод: BIRD.BG