Коя е билката, която лекува всички възпаления? Макар че възпалението се проявява в различни форми, важно е да се отбележи, че няколко други неща като количеството сън, нивото на стрес и дори факторите на околната среда (като въздуха, който дишаме) могат да допринесат за него с течение на времето. Ето защо е важно да предприемете проактивни мерки, за да включите разнообразни храни (и билки), които спомагат за намаляването му.
Розмаринът е билка номер едно, която диетолозите препоръчват за намаляване на възпалението.
Какво представлява възпалението?
Първо, съществуват два вида възпаления: остро и хронично. Докато острото възпаление е краткотрайно, хроничното възпаление е точно обратното. То е дългосрочно и с течение на времето може да нанесе поражения на здравето ви. Всъщност едно проучване установи, че хроничното възпаление е причина за близо половината от смъртните случаи в света.
Хроничното възпаление обикновено съжителства с други здравословни състояния, като диабет, сърдечносъдови заболявания, неврологични състояния като болестта на Паркинсон, стомашно-чревни заболявания като болестта на Крон и дори психични състояния като депресия.
Амбър Панконин, магистър по медицина, RDN, регистриран диетолог и сертифициран главен готвач в Stirlist.com, споделя: „Важно е да се помни, че както генетиката, така и диетата могат да играят роля за възпалението и болестите. Има няколко проучвания, които могат да посочат как определени хранителни вещества, като здравословни за сърцето масла, полифеноли и антиоксиданти, могат да помогнат за намаляване на възпалението в организма. Хроничното възпаление обаче е свързано с болести като рак, затлъстяване, сърдечни заболявания, диабет и дори депресия.“
За щастие за това не се налага да похарчите цяло състояние за скъпи съставки или добавки.
Розмаринът, основен продукт за готвачите, който е съвсем евтин, може просто да бъде новият ви най-добър приятел в кухнята!
Розмаринът, или Rosmarinus officinalis L., влиза в списъка на 14-те билки и подправки, които диетолозите препоръчват да консумирате, и също така се оказва билка номер едно, която помага за намаляване на възпалението. Освен красивият му зелен оттенък може да плени окото ви (а ароматът му да обгърне обонянието ви), розмаринът е пълен и с множество фитосъединения или съединения, които предлагат положителни ползи за здравето на организма, като например антиоксиданти.
Панконин споделя: „Розмаринът съдържа полифеноли, които могат да оказват противовъзпалително действие, като въздействат върху различни пътища, участващи във възпалителния отговор. По-конкретно, розмаринът съдържа съединения, които могат да потиснат цитокините, които контролират възпалението в организма. Розмаринът е богат и на антиоксиданти, които могат да помогнат за неутрализиране на свободните радикали и намаляване на оксидативния стрес, което може да подобри здравето на клетките.“
През 2020 г. е направен преглед на наличните изследвания на розмарина и ролята му при нарушения на нервната система.
Учените установили, че присъстващите в розмарина розмаринова киселина и карнозна киселина съдържат най-много лечебни ефекти сред фенолните съединения. Тези съединения проявяват противовъзпалителни и антиоксидантни свойства, които помагат не само за лечение на възпаления, но и на други състояния. Учените заключиха, че розмаринът трябва да се разглежда като алтернативна терапия за лечение на възпаления, болка, тревожност и нарушения на паметта.
По подобен начин в по-ранен преглед бяха изследвани съединенията, присъстващи в розмарина, и ефектите, които те проявяват върху различни болестни състояния.
Изследователите са установили, че основните фитосъединения, които предлагат положителни ползи за здравето, включват: кафеена киселина, карнозна киселина, хлорогенна киселина, мономерна киселина, олеанолова киселина, розмаринова киселина, урсолова киселина, алфа-пинен, камфор, карнозол, евкалиптол, розмадиал и росманол. Това подкрепя заключенията за розмариновата киселина и карнозната киселина от други изследвания и предлага нови области на изследване за бъдещи проучвания.
В по-нови изследвания се проучва розмариновата киселина и нейното използване в превенцията и лечението на рака поради антиоксидантните ѝ свойства.
Антиоксидантите помагат на организма да се освободи от свободните радикали, които с течение на времето могат да причинят увреждане на клетките и да влошат състоянието на туморите. Учените стигат до заключението, че розмариновата киселина трябва да се разглежда като допълнително средство за лечение при превенция на рака, тъй като данните показват, че розмариновата киселина не само намалява хроничното възпаление, но и оксидативния стрес и растежа на туморите.6
Преглед от 2021 г. установява, че както екстрактът от розмарин, така и етеричното масло от розмарин се считат за безопасни и могат да имат полезни хранителни свойства за напитките, които са оценявани.
Въпреки че и екстрактът, и маслото от розмарин демонстрират положителна антиоксидантна активност, маслото показва по-голяма активност.
Съвети за включване на розмарин в здравословен хранителен режим
Розмаринът може да бъде вкусно допълнение към здравословния начин на хранене. Макар че в много рецепти се изисква пресен розмарин, Панконин споделя, че ако нямате пресен, сушеният може да се замени с друг.
Тя казва: „Ако не можете да намерите пресен розмарин за дадена рецепта, използвайте правилото за съотношение 3:1. Ако рецептата изисква 3 чаени лъжички или 1 супена лъжица прясна билка, използвайте вместо нея 1 чаена лъжичка сушена. Сушените билки обикновено са по-силни от пресните.“
Ако сте начинаещи в употребата на розмарин, вземете предвид тези съвети на шеф Панконин:
Добавете розмарин към зехтин или масло, за да създадете сос за потапяне или намазване на хляб. Или го опитайте в дип като нашия дип от печен карфиол и орехи с пресен розмарин.
Заменете розмарина при овкусяване или мариноване. Ако го използвате в марината или в sous vide, можете да добавите няколко стръка. Ако го използвате за овкусяване на протеини като месо или тофу, отстранете листата от стъблото и ги нарежете на едро. Комбинирайте нарязаните листа розмарин със сол и черен пипер, за да създадете ароматна натривка като в нашето Пиле с розмарин и сладки картофи.
Поръсете с розмарин зеленчуците при печене. Зеленчуци като картофи, пащърнак, ряпа и карфиол могат да се подправят с олио, сол, черен пипер и розмарин, за да се получи вкусна гарнитура. Тези гъби с чесън и розмарин също са чудесно допълнение към вашето ястие. Например един обикновен сандвич с яйца, розмарин, домати и фета може да бъде чудесен начин да започнете деня си.
Източник – EatingWell/Превод:SafeNews