Кой е неразрешимият проблем №1 на днешните младежи. Това разкрива милиардерът и основател на Microsoft Бил Гейтс. Филантропът отделя много време и пари, за да помогне за решаването на някои от най-големите световни проблеми – от изменението на климата до бедността. Дезинформацията обаче е проблемът, за който той казва: „Предадохме този проблем на по-младото поколение“.
Дезинформацията става все по-често срещана, тъй като технологичният напредък като чатботовете с изкуствен интелект улесняват бързото генериране и разпространение на лъжи.
Дезинформацията, генерирана от изкуствен интелект, беше посочена като най-големия глобален риск през следващите две години в проучване на Световния икономически форум през януари.
55% пт процента от американците заявяват, че правителството на САЩ и технологичните компании трябва да предприемат действия за ограничаване на невярната информация онлайн, в проучване на Pew Research Center за 2023 г.
Гейтс, обект на многобройни конспиративни теории, вероятно е по-запознат с дезинформацията, отколкото би искал да бъде. Но един разговор с дъщеря му Фийби още повече му е отворил очите за сериозността на проблема, казва той.
Неразрешимият проблем №1 пред днешните младежи
„Слушайки дъщеря ми да говори за това как е била тормозена онлайн и как приятелите ѝ са преживявали това доста често, се фокусирах върху това по начин, за който не бях мислил преди“, казва Гейтс.
Миналата година Фийби Гейтс говори открито за това, което нарича „погрешни схващания и конспиративни теории“ за семейството си и собствените си взаимоотношения в интервю за The Information, включително за расистки онлайн коментари за едно от бившите ѝ гаджета, което е чернокожо. Гейтс, съосновател на милиардерската компания Microsoft, ще засегне темата в предстоящ сериал от пет части на Netflix, наречен „What’s Next? Бъдещето с Бил Гейтс“, чиято премиера е насрочена за 18 септември. На предварителна прожекция на поредицата, предоставена на Make It, Гейтс казва на дъщеря си, че се чувства зле, защото няма удобно решение за забавяне на разпространението на дезинформация.
Други проблеми, като изкореняването на болестите или насърчаването на по-чиста енергия, все още не са лесни за решаване – но имат по-ясни пътища за решения, казва той.
Когато Гейтс основава Microsoft, той смята, че повечето хора ще искат да използват домашните компютри – а по-късно и интернет – за чисто продуктивни и отговорни цели, казва той. Когато започва да работи по документалния сериал, той все още таи част от „своята наивност, че когато направим информацията достъпна, хората ще искат правилна информация“, добавя той.
Вместо това разговорите с експерти по дезинформация по време на снимките помагат на Гейтс да осъзнае: той също споделя човешкия импулс да търси информация, която потвърждава предишни убеждения.
Гейтс казва, че не е напълно сигурен как да се спре разпространението на дезинформация. Той е чувствителен към контрааргумента, че ограничаването на всякакъв вид информация онлайн може да навреди на правото на свобода на словото, но все пак е съгласен, че трябва да се установят някакви правила.
Обичайните тактики за ограничаване на дезинформацията включват програми за интернет грамотност и модериране на съдържанието от страна на платформите за социални медии.
Според изследователи, които изучават дезинформацията, някои технологични компании са се отдръпнали от тези скъпоструващи усилия, които само нахвърлят повърхността на проблема. Миналата година изпълнителният директор на Google Бет Голдбърг заяви пред Make It, че технологията може да помогне, като изследователите разработват инструменти с изкуствен интелект за идентифициране на дезинформация и токсична реч онлайн. Но естеството на технологичната надпревара – някой създава решение, друг измисля как да го заобиколи – означава, че „това няма да бъде съвършен успех“, написа Гейтс в публикация в блога си миналата година.
Проблемът не изчезва: Вече е твърде лесно фалшива информация да се разпространи сред милиардите хора, които активно използват интернет, казва Гейтс.
„И ако я хванете ден по-късно, вредата е нанесена“, казва той.
Изтчоник – CNBC/Превод:SafeNews