Биг Брадър във всяко такси!? Готвят революционни промени
В такситата да бъдат поставени камери и паник бутон, поискаха от бранша по време на среща с новия вицепремиер и министър на транспорта Гроздан Караджов. Целта е да бъде повишена не само сигурността на таксиметровите шофьори, но и на пътниците.
Видеорегистратори във всяко такси
Идеята е такситата да бъдат оборудвани с видеорегистратори, които записват случващото се в автомобила, както и със скрит паник бутон, който само шофьорът знае къде е, обясни за “Труд news” Кирил Ризов, почетен председател на “Съюз Такси”.
Паник бутон
При нападение от страна на пътник над водача на автомобила, той ще може да натисне паник бутона и да поиска помощ. Паник бутонът ще може да бъде използван и при пътно произшествие, при което може да е пострадал и пътника.
Връзката между таксито след натискане на паник бутона и полицията или “Бърза помощ” може да става през вече разработено специално приложение, подобно на това, чрез което такситата получават информация къде трябва да отидат при повикване на адрес.
Идеята е през приложението сигналът от паник бутона да се изпраща към телефон 112, откъдето да задействат институциите. Самото приложение може да изпраща данни с координати на автомобила, така че да бъде осигурена бърза реакция от страна на държавните органи.
Видеорегистраторът ще изпраща картина на надлежните органи в реално време
Видеорегистраторът ще изпраща картина от случващото се в автомобила в реално време, така че хората на телефон 112 да могат да преценят дали трябва да изпратят полиция или линейка. Така при катастрофа може да бъде спасен животът не само на шофьора, а и на пътника.
Освен сигнал до държавните институции, при натискане на паник бутон в такси всички членове на приложението, които се намират наблизо, ще получат сигнал за случващото се. Така колеги на водача на автомобила ще може бързо да се отзоват на сигнала за помощ.
Поставянето на видеорегистратори и паник бутони в такситата не е само от компетенциите на министъра на транспорта.
Затова на срещата на представители на таксиметровия бранш с министъра на транспорта Гроздан Караджов е договорено въпросът да бъде обсъден и в по-широк формат с участие на представители на Министерство на транспорта и съобщенията, МВР и Министерство на правосъдието. Целта е да бъде обсъдено какво може да бъде направено, така че записите от видеорегистраторите да може да бъдат използвани и като доказателство в съда.
„Подкрепям всяка инициатива, която би довела до подобряване безопасността на таксиметровите водачи“, е заявил министърът на транспорта Гроздан Караджов по време на срещата с представители на таксиметровия бранш, съобщиха от министерството.
“Не само като министър, но и като потребител заставам зад позицията на бранша за повишаване сигурността на шофьорите”, е заявил вицепремиерът Караджов. Той изрази готовност за провеждане на разговори с всички компетентни институции за намирането на работещ механизъм за тази цел“, съобщиха от Министерство на транспорта.
Адв. Димитър Марковски коментира, че записите от видеорегистраторите се признават в съда след експертиза.
„Идеята за видеорегистраторите е добра. Когато има някакво посегателство върху таксиметровите шофьори, това ще бъде заснето и документирано. Тази практика се нарича “случайно доказателство”. Не е описано в НПК, но има такава съдебна практика – да се ползват записи от камери на сгради, на обекти и т. н. Те могат да се ползват в редовното наказателно производство, като устройството се предаде, бъде снето на оптичен носител и след това бъде изготвено видео-техническо заключение. Като се направи това нещо, може да се сложи в едно наказателно дело и да се ползва от съда и от разследващите органи“, коментира юристът.
Марковски допусна, че таксиметровите шофьори искат специално да се гласува текст, който признава видеомаериала и допълни:
„Аз мисля, че и с дотук действащата нормативна уредба тези видеорегистратори могат да бъдат ползвани, ако бъдат обект на експертно изследване – видео-техническа експертиза. Според мене – много шум за нищо, няма нужда от такива сизифовски мъки. Нека се регламентира и бъде вписано в търговската дейност, която се упражнява по превоза на пътници. Това в съда и в правоохранителните органи се ползва, няма никакви проблеми. Аз лично имам маса наказателни дела, при които това е един основен доказателствен способ – видеозаписи, снимков материал, извлечение от видеозаписи и т. н.“
Източник: Труд