България е на прага на национална кастрофа. Обезлюдяване я оставя празна, замърсяване я оставя без въздух, корупция я оставя без вяра във властта, пожари я оставят без даващите живот гори, засушаване и безхаберие я оставят без вода и препитание. Малките населени места бедстват, а големите все още се надяват „да им се размине някак“. Но катастрофата е неизбежна и знаците за това идват от институции, анализатори, корифеи, статистики и безброй тъжни и отчайващи картини на пресъхнали язовири, реки и цели местообитания.
По време на комунизма бяха построени множество язовири. А след него управляващият елит на България забрави колко важно е те да бъдат поддържани. И водата в тях започна да изчезва. Защо се стигна дотук? Едва ли някой не знае отговора. Изсичането на гори и ВЕЦ-овете на партийни лица са само част от причините за „убийствата на жизненоважните водоеми“.
Водна криза в България
Според последните данни водите у нас са спаднали с 87%.
Meteo Balkans съобщава на своята Фейсбук страница, че 35 от 52-та язовира в България са под заплаха от пресушаване, което е 67% от значимите водни резерви на България?
Ето няколко язовира от национално значение, които са почти пресъхнали:
Широка Поляна – 2,39% полезен обем
Порой – 3,23%
Пясъчник – 5,86%
Копринка – 14,88%
Тополница – 15,30%
Домлян – 20,06%
Бели Лом – 21,50%
Ахелой – 22,03%
Рабиша – 23,49%
Жребчево – 25,80%
Специалистите публикуват и смущаващ кадър на яз. Широка поляна от 23 август 2024 г.
България се превръща в пустиня. Това показват смущаващи кадри от язовирирте Копринка и Тича.
За първия сигнализира тв водещият Страхил Ангелов, а кадри от втория публикува Фейсбук групата „Времето в България„.
Ето част от поста на Страхил Ангелов, който SafeNews публикува без редакторска намеса:
Така изглежда един от големите язовири в България – Копринка! Идентично е състоянието и на много други. Например язовир Цонево, който също е с огромен обем по принцип. Някои от по-малките вече са просто поляна, на която дори няма и локвичка…..
Водата е най-големият и сериозен проблем на страната ни – без всичко друго може, но без вода няма живот.
Явно точно заради това години наред политическите измамници и спекуланти, които открито и нагло паразитират на гърба на Родината ни, си мълчат по въпроса. Мълчанието им продължава и сега, но понеже вече се стигна до воден режим на много места псевдополитиците изпълзяват и започват да бръщолевят несвързани глупости. Както винаги.
Знаят ли, че с тези 356 милиона лева, които гласуваха миналата седмица за закупуване на една германска ПВО система Ирис, можеха да се подменят около 2000 километра водопровод?
От години слушаме как ВиК дружества отчитат над 50% загуби при водопреноса и нищо – чакаме дъжд и сняг, но няма. Нужна им е ПВО, защото подариха нашата на Зеленски…..
Подариха и БТР-те и впоследствие платиха над милиард за нови – американски, по-хубави. Наясно ли са колко язовира можеха да бъдат ремонтирани, които сега пролетно време се източват и се поддържат на под 50% от капацитета, защото стените и съораженията са в предаварийно състояние.
Чули ли сте да си зададат някога въпроса, колко инсталации за обезсоляване на морска вода можеха да се изградят по Черноморието с почти 4 милиарда, които отидоха за самолети на чертеж, които сигурно никога няма и да получим? В момента по всички курорти се перат кърпи и чаршафи, мие се хотелска посуда със скъпоценна питейна вода, като повече от половината се губи при преноса, вместо това да се прави с обезсолена от морето, която е практически неизчерпаема!
ЕС йезуитски ни отпусна милиарди за пречиствателни станции за отпадни води и канализации, но не и за водоснабдяване. Е, сега няма да има какво да се пречиства, защото нещо трябва да влезне, за да има какво да излезе, логично нали?!
Ако само бяхме поддържали и стопанисвали изградената от НРБ система от язовири, каптажи, деривации и водопроводи никога нямаше да имаме проблеми с водоснабдяването и напояването. Но не би! Разграбиха и унищожиха всичко, в това число и Напоителни системи и сега инвестират в западните военно-промишлени комплекси и дори се поемат нови и нови държавни дългове за това! Но за водоснабдяване пари няма.
Не се ли изведе водата като приоритет и ако светкавично не се направят мащабни инвестиции във водоснабдяване след някоя и друга година да вземете душ ще бъде лукс!
Позицията в този коментар отразява личното мнение на автора и може да се различава от тази на SafeNews
А каква е реакцията на държавата – последната новина е от вчера, но, като че ли, доста позакъсняла.
Работна група за справяне с проблема
В изпълнение на разпоредените от министър-председателя Димитър Главчев спешни мерки за справяне с безводието в страната, в МРРБ в сряда се проведе среща между министрите на регионалното развитие и благоустройството инж. Виолета Коритарова, на околната среда и водите Петър Димитров, на енергетиката Владимир Малинов и на икономиката и индустрията д-р Петко Николов. В нея участваха и ръководствата на Националната електрическа компания, Електроенергийния системен оператор, „Българския ВиК холдинг“ ЕАД, зам.-министри и експерти от министерствата, посочват от МРРБ.
Обсъдена беше ситуацията с наложените водни режими в населените места.
Бе отчетено, че сред основните причини за недостига на питейна вода е сериозното засушаване и повишаването на температурите.
За справяне с проблемите и за свеждане до минимум на негативите за населението, продължава работата в авариен режим на всички държавни структури в координация с местните власти. Създава се работна група с експерти от всички ресорни министерства, която ще е и своеобразен координационен център, за да се постигне по-голяма ефективност на общите усилия на институциите. Тя ще набележи както краткосрочни, така и дългосрочни мерки като част от национална политика за решаване на проблема с водоснабдяването на населението и напояването на земеделските култури. Работната група ще има за цел да предложи конкретни решения за подобряване на ефективността и контрола, осигуряването на резервни водоизточници и приоритизиране на стратегически язовири, които трябва да се построят или рехабилитират, за да се гарантират водните запаси на страната за справяне с климатичните промени в следващите години. Ще бъдат анализирани и необходимите законови промени, тъй като водоснабдяването е стратегически сектор и част от националната сигурност. Ще се обсъди и изработването на цялостен хидромелиоративен анализ, който да покаже както вариантите за подобряване на водоснабдяването, така и нуждата от ремонт и строителство на нови изкуствени водоеми.
На новината за свикването на въпросната работна група реагира общинският съветник и зам.-председател на ВМРО Карлос Контрера:
Ето какво написа той след сформирането на реакционния екип и какви предложения за мерки даде, според мнозина, доста по-адекватни от тези на т. нар. „работна група“. SafeNews публикува текста му без редакторска намеса:
Вода няма – най-доброто, което могат да ви предложат Парламент и правителство, е работна група… Това е решението на държавата за забатачените проблеми на ВиК сектора и липсващото напояване.
‼️Ако искаш нещо да не се свърши, създай работна група. И то в условията на отичащ, отиващ си Парламент и служебен Министерски съвет, който е ясно, че нищо не може да измисли от днес за утре. Съвсем ни правят на будали и взеха на подбив… Имитирането на дейност е класическото поведение на дилетанта и некадърника.
📌От ВМРО – Българско национално движение години наред обясняваме и предлагаме средносрочни и дългосрочни мерки за по-добро управление на водния сектор. Чуха ли ни – не! Поне откраднете част от предложенията ни сега, за да свършите нещо в полза на хората.
❗️Спешно в момента трябва да се създаде държавен фонд за инвестиции във ВиК сектора и годишно да се осигуряват поне по 200-500 млн. лв. за инвестиции в големите инженерни съоръжения. На първо време основен ремонт на язовирите. Първи в списъка са яз. Огоста, яз. Бели Искър, яз. Йовковци. Има и други, които чакат на опашката.
✅️Второто важно нещо е да се реши проблемът със скъпата електроенергия за ВиК операторите. Затова и предлагаме механизъм за директни договори за евтина електроенергия между НЕК или АЕЦ и ВиК операторите с голямо потребление на електроенергия за помпи и тласкатели (например ВиК -Добрич, ВиК – Шумен и т.н.). Това ще спести милиони левове, които ВиК дружествата могат да ползват за ремонт на мрежата, а не да ги плащат за ток…
Да се възстанови работата на ПАВЕЦ-Чаира, за да не се налага НЕК да ползва като балансьор на системата големите ВЕЦ. Така няма да се освобождават огромни водни количества от язовирите, които изпразват разполагаемите обеми за напояване, например.
✅️Отново през държавния фонд за ВиК инфраструктура да се осигуряват годишно поне по 200-500 млн. лв. за ВиК инфраструктура, като се започне от ремонта на магистралните водопроводи, помпените станции и тласкателите. Давам един пример – поради загубите по мрежата, за да доставите до потребителите 100 литра вода се налага да изпомпваш и тласкаш 160-180 литра. Така практически правиш разходи за 160-180 литра, а доставят 100. Другото изтича по трасето. Такава е реалността в Добричко, Търговишко и други области. Това е и една от причините де факто да няма вода и да има водни режими.
❗️Всички замразени, спрени проекти за язовири за питейна вода трябва да се рестартира. Такъв проект например е изграждането на яз. Ракочевица над с. Хърсово, който да обезпечи Благоевград и Симитли. Проектът е около 150-160 млн. лв., като част от едната тръба и деривациите са изградени.
💧Ето няколко конкретни мерки, за които не е нужно да се мъдрува с години от разни работни групи…
От ВМРО предлагаме от години тези и други мерки, защото без нормално водоснабдяване няма как да има нормална държава и хората да живеят спокойно, а предприятията да функционират.
Позицията в този коментар отразява личното мнение на автора и може да се различава от тази на SafeNews
Спрете временно частните ВЕЦ – хората мизерстват без вода!
Така изригна бившият лидер на БСП Корнелия Нинова.
Ето какво написа тя в официалния си акунт във Фейсбук:
Не губете време в работни групи – извадете доклада ми за язовирите от 2022 г, заяви бившият икономически министър
❗️Най-належащият за решаване в момента проблем е #безводието в над 300 населени места. Безспорно сушата е една от причините, но далеч не единствената. Има поне още четири:
1️⃣Разпокъсана, неясна и безконтролна собственост на #язовирите между 4 министерства, областни управители, кметове и частни лица.
2️⃣Нарязаните и продадени за скрап от ГЕРБ Напоителни системи.
3️⃣Стара и амортизирана водопроводна мрежа.
4️⃣Частни ВЕЦ на недосегаеми лица, които черпят водни ресурси и трупат пачки за сметка на човешкото нещастие на над 200000 души. Спрете ги временно.
📌Днес зададох писмени въпроси на четирима министри и премиера колко са, на кого са, какво количество вода черпят в момента #частните #ВЕЦ. Щом ги получа, ще ги публикувам.
📌Знам какво ще последва. Каква помия ще се изсипе срещу мен. Знам колко големи и чии интереси ще засегна на депутати, министри, бизнесмени и на хора в #БСП, включително. Не ми е за пръв път.
🚩Но избирам да застана на страната на #хората, които живеят в нечовешки условия на 40 градуса #жега месеци наред.
📌Що се отнася до първите три проблема, които изискват средносрочни и дългосрочни мерки:
Служебното правителство събрало министри и направило работна група.
❗️Не губете време и енергия. Накарайте министър Петко Николов да намери и да предостави #Доклада ми по този въпрос от времето, когато бях Министър на икономиката и индустрията.
📌Тогава направихме работна група от всички заинтересовани министерства, агенции, областни управители, сдружението на общините. Там са описани проблеми и дадени решения. Този доклад изнесох и пред Народното събрание. Алармирах какво се задава. Уви, след падането на правителството никой не си мръдна пръста.
📌Ще публикувам доклада ми от 2022г. Дано бъде полезен и да се намерят управленци, които да искат истински да решат проблема на хората.
Позицията в този коментар отразява личното мнение на автора и може да се различава от тази на SafeNews
Сред многото опитващи се да събудят управляващите за действия анализатори и общественици, може да се открои Елена Гунчева-Гривова. Ето за какво предпупреждава бившият член на „Възраждане“:
България приключва! Ние ще сме последните българи, ако още малко допуснем това гнусно и скотско положение да продължава.
Водата си отива! Водата е национално богатство. Беше. Лошите комунисти построиха стотици язовири, които сега дори не се поддържат. И водата в тях сега изчезва. Всички знаем защо – изсичане на гората, ВЕЦ-ове на партийни другари и другарки.
Гората си отива! Вече само скали ни гледат от повечето ни планини. Вековните борови, дъбови гори, стават на дървен материал, от който няколко башибозука натрупаха милиони. Дървената мафия няма кой да я спре. А гората изчезва. Заедно с животните в нея. Заедно с чистия въздух, с кислорода и с водата.
Българите си отиват! Някои бягат оттук като от местопрестъпление.
Други са се меркантилизирали до степен на животни. Не напразно сложих това заглавие – голяма част от българите живеят за ядене, пиене и развлечения. Духовност – зеро. Някои са смачкани до степен да не осъзнават какво се случва, но вместо да се изправят и да се борят, се капсулират и умират.
Дори по време на война територията ни не е била толкова обезлюдена, замърсена, горяща и безводна. Чума да беше минала, нямаше да е толкова зле, както като мина демокрацията.
Катастрофата е тук и сега! Независимо дали ви харесва или не. И ако не си измъкнете празните кратуни от скара-бирата и от диваните, тук и сега приключва българският народ!
Елена Гунчева-Гривова
Позицията в този коментар отразява личното мнение на автора и може да се различава от тази на SafeNews
Към днешна дата 356 са населените места с режим на водата в страната ни.
Преди дни Министерският съвет одобри отпускането на заем от 45 милиона лева на „Напоителни системи“ за възстановяване на съществуващи хидро-мелиоративни съоръжения за напояване. От тях 20 милиона ще бъдат предоставени до края на годината, а останалата сума – до края на юни 2025-а, заявиха от земеделското министерство.
„Ние трябва в спешен порядък, бързичко да предприемем отново нещо. Да видим какво можем да направим, защото хората си чакат. Да живеят нормално, да бъдат снабдени с вода, другото са условия, които няма нужда да коментираме за европейска държава“, каза Димитър Главчев.
За всички е ясно, че въпросното „бързичко“ и повтаряните като мантра „спешни мерки“ са отдавна закъснели. Дотолкова, че вече ни заплашва нещо толкова страшно, че може да бъде облечено в една-единствена дума – ЧУМА. Може би и ние, в малката и сякаш забравена и от външни, и от свои страна, е по-добре да се оповем на „висша сила“ и като последен вик на надежда да се доверим на шамански методи и ритуали, призовавайки боговете да се смилят и напълнят някак язовирите ни, върнат изсечените ни дървета… и направят страната ни отново онази България, която поети като Вазов наричаха „рай“.
Материал на редакционната група на SafeNews