България и САЩ след изборите: Пътят напред. Така е озаглавено грандиозно онлайн събитие, обявено за 16 януари.
На това събитие ще бъдат разгледани ключови въпроси, включително:
Какви са съответните вътрешни и политически условия за двустранните отношения след двата избора? Как резултатите от изборите могат да повлияят на отношенията? Какви са последиците за демокрацията и сигурността в Черноморския регион? Как Съединените щати могат ефективно да подкрепят устойчивостта на демокрацията в България? Каква е ролята на гражданското общество в подкрепа на демократичните институции? Какви координирани действия могат да предприемат София и Вашингтон за борба с руското влияние?
Ще бъдат обсъдени възможностите за българо-американско сътрудничество.
След падането на комунизма в България през 1989 г. страната развива силно и стратегическо партньорство със Съединените щати, пишат организаторите на форума.
„Присъединяването й към НАТО през 2004 г. и подписването на споразумение за сътрудничество в областта на отбраната през 2006 г. затвърдиха ролята й на ключов съюзник на САЩ в Югоизточна Европа. Оттогава насам Съединените щати оказват значителна политическа и икономическа подкрепа на България, която укрепва усилията ѝ за демократизация и икономическо развитие. Русия и нейните подставени лица обаче постоянно се опитват да подкопаят демократичния напредък на България. Тъй като в края на 2024 г. България и САЩ проведоха избори, укрепването на партньорството им е по-важно от всякога, за да се противодейства на отстъплението от демокрацията и влиянието на Кремъл в Черноморския регион. В същото време с встъпването в длъжност на втората администрация на Тръмп възникват въпроси относно бъдещия подход на Вашингтон към Централна и Източна Европа и по-специално към България“.
Германският фонд Маршал – German Marshall Fund of the United States (GMF) е непартийна политическа организация, ангажирана с идеята, че Съединените щати и Европа са по-силни заедно.
Източник – German Marshall Fund of the United States/Превод:SafeNews