България е с най-ниските цени на тока за домакинства в ЕС.Средните цени на електроенергията за домакинствата през първата половина на 2023 г. в Европейския съюз са най-ниски в България (11,4 евро за 100 kWh), предаде БГНЕС.
България с най-ниските цени на тока за домакинства в ЕС
След значително ценово увеличение, което започна преди руската инвазия в Украйна, но скочи рязко през второто полугодие на 2022 г., цените на електроенергията и газа се стабилизират, съобщи статистическата служба на ЕС Евростат
Цените на енергията се повишиха поради поскъпването на природния газ
Това се случи, защото вносът от Русия намаля и се търсеха други вносители. Цената на природния газ влияе върху цените на пазара на електроенергия като цяло. Бяха изградени механизми за облекчаване на натиска върху потребителите и един от механизмите бяха субсидиите.
През първата половина на 2023 г. средните цени на електроенергията за домакинствата в ЕС продължават да показват увеличение до 28,9 евро за 100 kWh. Средните цени на газа също се увеличиха до 11,9 евро за 100 kWh през първата половина на 2023 г. Тези цени са най-високите, регистрирани от Евростат.
Цената без данъците на електроенергията и природния газ намалява
Страните отчасти оттеглят мерките си за подкрепа. В резултат на това крайните потребителски цени с данъци са малко по-високи от предходния референтен период.
В сравнение с първата половина на 2022 г., през първата половина на 2023 г. делът на данъците в сметките за електроенергия е намалял от 23% на 19% , а в сметките за газ – от 27% на 19%.
Във всички държави от ЕС са въведени правителствени облекчения и субсидии или са намалени данъците и таксите, за да се смекчат високите разходи за енергия.
Това става ясно от данни за цените на електроенергията и газа, публикувани наскоро от Евростат.
Повишаване на цените на електроенергията в 22 държави от ЕС през първата половина на 2023 г.
Данните показват също, че цените на електроенергията за домакинствата са се увеличили в 22 държави от ЕС през първата половина на 2023 г. в сравнение с първата половина на 2022 г.
В национална валута най-голямо увеличение е отчетено в Нидерландия
Това увеличение е свързано с няколко фактора: мерките за данъчни облекчения от 2022 г. не бяха продължени през 2023 г. и в същото време енергийните данъци върху електроенергията за домакинствата се удвоиха. През 2023г. ще бъде включен ценови таван и това ще доведе до доста значително намаляване на цените на всички нива.
Цените на природния газ се повишават в почти всички държави-членки на ЕС
Големи увеличения в национална валута са регистрирани и в Литва, Румъния и Латвия .
Големи спадове в национална валута са отчетени в Испания (-41%), следвана от Дания (-16%). По-малки понижения бяха отбелязани в Португалия (-6%), Малта (-3%) и Люксембург с почти 0 (-0,4%).
Изчислени в евро, средните цени на електроенергията за домакинствата през първата половина на 2023 г. са най-ниски в България , Унгария и Малта и най-високи в Нидерландия , Белгия , Румъния и Германия.
Още новини четете в категория Бизнес.