„България дава 3 млрд. лева за гаранции за изграждането на седми блок на АЕЦ „Козлодуй“.“ Това каза министърът на енергетиката Румен Радев по повод заложените в проектобюдж ета нови заемни споразумения във връзка с финансиране на проект за израждане на седми блок в размер на 1 500 417 089 евро.
Министър Радев уточни, че това не е капиталов разход
„Смисълът на тези държавни гаранции е да могат да подпомогнат проектната компания при договарянето на финансирането, за да има най-добрите възможни лихвени условия, такси и други условия“, заяви министърът. Държавната гаранция е необходима за вземане на заеми от страна на проектната компания за строежа на новата ядрена мощност по технологията AP-1000 на „Уестингхаус“.
В края на октомври правителството реши капиталът на „АЕЦ Козлодуй – нови мощности“ ЕАД да бъде увеличен с 500 млн. лв.
АЕЦ “Козлодуй” се срива
Приходите на АЕЦ “Козлодуй” са се сринали с 60% за първите 9 месеца на годината на годишна база – от над 5 млрд. лв. до под 2 млрд. Печалбата също е намаляла драстично – от 1.37 млрд. лв. на 519 млн., което обаче пак е внушителна сума. Нетният паричен поток се свива от 1.75 млрд. лв. до едва 525 млн,припомня Safenews.
Това развитие на финансите на ядрената централа не е изненада. Продажните цени на електроенергията се понижиха в пъти спрямо 2022 г. А освен това самото дружество не функционира на 100%, след като месеци наред блоковете работеха с намалени мощности по различни причини. Фактор е и увеличеният дял на АЕЦ-а в осигуряването на енергия за регулирания пазар. Там цените са по-ниски. Което води до по-малко възможности за борсови сделки.
Заради продължаващите плащания към държавата с близо 350 млн. лв. са по-малко наличните парични средства в АЕЦ “Козлодуй”. Това е към края на периода спрямо същия момент на 2022 г. Неразпределената печалба е 435 млн. лв. и реално намалява с 365 млн. лв. от началото на годината. Това стана след като централата изплати въпросната сума като дивидент към държавата.
Още новини четете в категория Бизнес.