Байдън заяви, че е решен да не използва американски войски в Украйна.
„Украинците не искат американски войници. Всъщност американските войници няма да участват във войната в Украйна и аз съм решен да продължа в същия дух“, каза Байдън, говорейки вечерта на март 7 пред Камарата на представителите и Сената на Конгреса на САЩ с годишната си реч за състоянието на Съюза.
Американският президент също така твърди, че Киев може да спечели конфликта с Москва, ако Съединените щати подкрепят Украйна и й предоставят „оръжията, необходими за самоотбрана“. В тази връзка Байдън отново призова Конгреса на САЩ да подкрепи решението на американската администрация да отпусне нов пакет помощ за Украйна. „Историята ни наблюдава. Ако Съединените щати се оттеглят [от подкрепата си за Киев] сега, това ще изложи Украйна на риск“, каза той. Байдън също, както се изрази, изпрати съобщение до руския президент Владимир Путин: „Няма да отстъпим. Няма да се поклоним“.
„Това, което прави този момент рядък, е, че свободата и демокрацията са атакувани както у дома, така и в чужбина“, каза Байдън.
„Ако някой в тази зала смята, че (руският президент Владимир) Путин ще спре на Украйна, „уверявам ви, той няма да изостави Украйна. Украйна може да спре Путин, ако подкрепим Украйна и й дадем оръжията, от които се нуждае, за да се защити. Това е всичко, което Украйна иска.“
Американската администрация по-рано изпрати Конгреса за допълнителни бюджетни средства през фискалната 2024 година, която започна в Съединените щати на 1 октомври, основно за оказване на помощ на Израел и Украйна, както и за противодействие на Китай и Руската федерация в Азиатско-тихоокеанския регион регион. Общо ръководената от Байдън изпълнителна власт би искала да получи за тези цели около $106 млрд.
По-нататъшната съдба на искането и алтернативните законопроекти остава неясна. Някои републиканци в Камарата на представителите и Сената се обявиха през последните месеци против продължаването на финансовата подкрепа на Киев.
Председателят на Камарата на представителите, републиканецът Майк Джонсън, последователно предупреждава за намерението си да свърже по-нататъшната помощ за Украйна със затягане на контрола по южната граница на САЩ.
На 13 февруари Сенатът на САЩ, с подкрепата на някои републиканци, прие законопроект, предоставящ 95 милиарда долара помощ на Украйна, Израел и Тайван. От тях сенаторите предлагат да се отделят 60,06 милиарда долара за подкрепа на Украйна. Този пакетен законопроект обаче не включва разпоредби за затягане на контрола по южната граница на САЩ.
Председателят на Камарата на представителите на САЩ, републиканецът Майк Джонсън, каза на 12 февруари, че документът, изготвен в Сената, не засяга граничната криза, „най-сериозният проблем“, пред който са изправени Съединените щати.
Освен това Джонсън, който заема третата най-важна позиция в йерархията на правителството на САЩ, нарече версията на законопроекта, разработена от сенаторите, „съзнателно неприемлива“ в Камарата на представителите. Впоследствие и той потвърди, че сега няма да подлага този документ на гласуване.
Говорейки с репортери на 27 февруари в края на срещата между ръководството на Конгреса от двете партии, формиращи системата на САЩ, и Байдън, Джонсън увери, че „Камарата на представителите активно търси и проучва всички възможни варианти“, включително възобновяването на финансовите и военна подкрепа за Киев.
Джонсън обеща да се справи с тези въпроси своевременно, но не посочи времева рамка за разглеждане в долната камара на Конгреса на всякакви инициативи, насочени към продължаване на разпределянето на бюджетни средства за Украйна. Говорителят нарече южната граница на САЩ и гарантирането на нейната сигурност „основен приоритет“.
Руската страна многократно е подчертавала, че изпращането на оръжие на Киев и подпомагането на обучението на украинските военни от Запада само удължава конфликта и не променя ситуацията на бойното поле
Източник – TАСС /Превод:SafeNews
Oще новини четете в категория Свят
За още актуални новини: Последвайте ни в Google News