Президентът Байдън ще отдаде „почит“ в Хирошима на 140-те хил. жертви, загинали след като САЩ хвърли атомна бомба над града. Американският президент обаче няма да поднесе извинения по време на посещението си в Япония за срещата на върха на Г-7.
Байдън ще се присъедини към други лидери на Г-7 на посещение в известния
и музея, които отбелязват първата атомна бомбардировка в света. Те ще бъдат водени от японския премиер Фумио Кишида.
Но според съветниците на президента той няма да предложи извинение или да коментира морала зад бомбардировката.
„Президентът няма да прави изявление в мемориалния „Парк на мира“, каза съветникът по националната сигурност на САЩ Джейк Съливан. „Той просто ще бъде един от лидерите на Г-7, който ще отдаде почит.“
Говорителят на Съвета за национална сигурност на САЩ Джон Кърби каза: „Президентът планира да посети мемориала и да отдаде почит към живота на невинните, убити в атомната бомба, хвърлена над Хирошима. Фокусът на пътуването е бъдещето.“
Байдън, който пристигна в Хирошима в четвъртък, ще стане вторият действащ президент на САЩ, посетил града след Барак Обама през 2016 г.
Подобно на него, той ще направи всичко по силите си, за да избегне въпроса: морално правилно ли беше да се хвърли бомбата или не?
Лидерите на Г-7 са единни в осъждането си на смъртоносните бомбардировки на Русия срещу цивилни в Украйна. Но броят на жертвите там е малък в сравнение със 140 хил., които загинаха в Хирошима на 6 август 1945 г., последвани от още 70 хил. в Нагасаки три дни по-късно, припомнят от The Times.
Повечето американци смятат, че бомбата е сложила край на Втората световна война и е спасила живота на безброй американски войници, които са се подготвяли за сухопътна инвазия на японския континент. Но много японски и някои западни историци смятат, че бомбата е била хвърлена върху изтощена нация, която вече е била на ръба да се предаде.
Кишида е роден и израснал в Токио, но голяма част от семейството му идва от Хирошима, където негови роднини са загинали при бомбардировките. Очаква се той да придружи лидерите на Г-7 около Мемориалния музей на мира в Хирошима, който съдържа реликви от бедствието, като окървавени дрехи на деца, убити от бомбата, и часовници, спрели в 8.15 сутринта, в момента, в който тя е паднала.
„Бих искал да демонстрирам нашия ангажимент към мира в Хирошима“, каза Кишида тази седмица. „Надявам се тази среща на върха да остане в историята.“
Въпреки подобни признания е малко вероятно срещата на върха да доведе до някакъв конкретен напредък към разоръжаването, в момент, когато президентът Путин намеква, че може да прибегне до ядрени оръжия в Украйна.
Япония разчита повече от всякога на американския ядрен „чадър -, елемент от договора за отбрана с Вашингтон, който гарантира нейната сигурност след Втората световна война. Правителството отказа да подпише Договора за забрана на ядрените оръжия през 2021 г.
Изправена пред все по-агресивен Китай и ядрено въоръжената Северна Корея, Япония удвоява разходите си за отбрана и се отдалечава все повече от пацифистките принципи, заложени в конституцията, наложена й от победителите американци през 1948 г.