Австрия отново ни посече за Шенген. Тя отказва пълното присъединяване на Румъния и България към Шенген, предава румънският телевизионен канал PRO TV, позовавайки се на „послание“ от Виена.
Министърът на вътрешните работи на Австрия Герхард Карнер заяви днес преди среща с колегите си от ЕС, че все още не е настъпил моментът за пълното приемане на Румъния и България в Шенгенското пространство, но има причини за предпазлив оптимизъм.
„На прав път сме, но не сме в края на пътя“, каза Герхард Карнер, цитиран от австрийското издание Kurier.
В момента Австрия блокира пълното приемане на България и Румъния, които са членове на „Air Schengen“ (Шенген по въздух и вода) от края на март. Така беше премахнат контролът по въздушните и морските граници, но не и сухопътните, които са считани за най-важните.
Унгарският министър на вътрешните работи Шандор Пинтер, чиято страна в момента е председател на Съвета на ЕС, се изказа за присъединяването на Румъния и България към Шенген до края на годината.
Днес той трябва да има двустранни разговори с австрийския министър на вътрешните работи Герхард Карнер, пише News.ro.
Настоящият еврокомисар по вътрешните работи шведката Илва Йохансон още веднъж изрази желание да съдейства за премахването на вътрешния граничен контрол с Румъния и България преди края на мандата си.
Очаква се тя да отстъпи мястото си на определения за нея наследник, сегашния австрийски финансов министър Магнус Брунер, през декември или януари, с встъпването в длъжност на новата Европейска комисия.
„Имахме добър опит на въздушните граници и мисля, че е време да премахнем контрола и на сухопътните граници“, подчерта Йохансон днес.
Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен също е за пълното присъединяване на Румъния и България към Шенген.
Съветът по правосъдие и вътрешни работи на Европейския съюз се събира на 10 и 11 октомври 2024 г. в Люксембург, за да обсъди, наред с другото, Шенгенското пространство, убежището и миграцията, вътрешната сигурност и борбата с расизма.
Унгарското председателство на Съюза ще представи текущото състояние на пълното прилагане на достиженията на правото от Шенген в България и Румъния, информира уебсайтът на Съвета, цитиран от Agerpres.
Първият ден от срещата, 10 октомври, ще бъде посветен на вътрешните работи, Шенгенското пространство, убежището и миграцията и вътрешната сигурност, която се обсъжда. Вторият ден от срещата, 11 октомври, ще бъде посветен на теми, свързани с правосъдието: борбата срещу расизма.
Що се отнася до Шенген, съответните министри ще направят равносметка на общото състояние на зоната за свободно движение. Комисията също така ще представи Шенгенския барометър, двугодишен доклад, който анализира регистрираните развития, както и възникващите заплахи и развития в Шенгенското пространство.
Министрите ще разменят мнения относно изпълнението на приоритетите от годишния цикъл на Шенгенския съвет, като дискусията ще се съсредоточи върху приоритета, свързан с повишаването на устойчивостта на външните граници на ЕС.
Председателството на Съвета на Съюза (Унгария: юли-декември 2024 г.) също така ще представи текущото състояние на пълното прилагане на достиженията на правото от Шенген в България и Румъния, след като Съветът реши на 30 декември 2023 г. да премахне граничния контрол по въздуха и морски за двете страни.
За определяне на датата за премахване на контрола по вътрешните сухопътни граници с България и Румъния е необходимо друго решение на Съвета. Последният съвет на JAI (Съветът по правосъдие и вътрешни работи) за 2024 г. ще се проведе в Брюксел през първата половина на декември.
На 8 октомври 2024 г. министърът на вътрешните работи на Румъния Каталин Предою изрази убеденост, че на 10 октомври Румъния ще получи положителни сигнали в перспективата на решение до края на 2024 г. относно присъединяването на страната ни към шенгенското пространство. Също на 8 октомври вицепрезидентът на Европейския парламент Виктор Негреску се обяви за уверен, че Румъния може да се присъедини към Шенгенското пространство със сухопътни граници от началото на следващата година, въпреки че признава, че в Съвета по правосъдие и вътрешни работи (JAI) на 10-11 октомври няма да се случи нищо конкретно, според специалния пратеник на Agerpress Флорин Щефан.
По темата за миграцията и убежището дискусиите на вътрешните министри ще се съсредоточат върху връщането на нелегални мигранти и отказани търсещи убежище.
Според Евростат през 2023 г. заповедта за напускане на ЕС е издадена в случай на 484 160 граждани на държави извън ЕС, от които 91 465 (18,9%) действително са върнати.
По отношение на вътрешната сигурност министрите ще обменят мнения за последиците от външни конфликти, включително агресивната война на Русия срещу Украйна и ситуацията в Близкия изток, както и за последиците от тях за ЕС. Унгарското председателство също така ще предостави информация за своите приоритети в борбата срещу трафика на наркотици и организираната престъпност, както и за най-новите развития относно това как се решават тези приоритети.
На втория ден от срещата, 11 октомври, министрите на правосъдието ще обсъдят изпълнението на плана за действие на Комисията за борба с расизма. Планът беше приет през 2020 г. и установява поредица от мерки с оглед засилване на по-ефективните действия за борба с расизма в ЕС.
Също така, председателството на Съюза ще информира министрите на правосъдието за своите дейности по отношение на борбата с трафика на наркотици и организираната престъпност, в контекста на който от началото на войната в Украйна Съветът подкрепя координацията и сътрудничеството между членовете държави и международни участници, за да се гарантира, че онези, които са извършили военни престъпления, няма да останат ненаказани.
Източник – PRO TV, News.ro/Превод:SafeNews