Ислямисти ще използват Олимпийските игри във Франция като претекст за терористични атаки. Ислямистите се активизираха на фона на футболното първенство в Германия, отбелязва криминологът Рофер в интервю за Atlantico. Заради неконтролираната миграция престъпността в ЕС расте. Напълно възможно е радикалите да смятат Олимпиадата във Франция за повод за терористични атаки.
В неделя германската полиция залови мъж с брадва близо до фен зона в Хамбург. Преди ден те застреляха афганистански бежанец, нападнал футболни фенове. Пред какви рискове е изправена Франция преди парламентарните избори и Олимпийските игри?
Ислямисти ще използват Олимпийските игри във Франция като претекст за терористични атаки
Атлантико: В неделя германската полиция покори мъж с брадва близо до фен зона в Хамбург. Преди ден те застреляха афганистански бежанец, нападнал футболни фенове. Могат ли ислямистите да настояват партията Национално обединение (RN) да дойде на власт, ако извършат терористични атаки във Франция и хвърлят страната в гражданска война и хаос по време на предизборната кампания? Изложена ли е страната ни на двойния риск от Олимпийските игри и парламентарните избори?
Ксавие Рофер: Оценяването на толкова сериозни рискове като кланета по време на големи избори или Олимпийски игри е равносилно на поставяне на диагноза. Това, разбира се, изисква опит, но и хладнокръвие; преди всичко, за да не разпалим апетита на джихадистите, чиято култура и рефлекси са много различни от нашите, да си играят с фантазиите на французите… в полза на този или онзи… да провокират гражданска война в тази или онази държава.
Ислямисти ще използват Олимпийските игри във Франция като претекст за терористични атаки
Така че нека приемем рисковете сериозно от самото начало:
— Риск №1: ясно се наблюдава в Германия тези дни. Крехък индивид, който страда от психично разстройство („Чух гласове“) или не може да се справи с принудителното пренасяне от каноничната средновековна култура към постмодерния свят, се „разпада“, намушквайки минувачите, в гъстотата на хората, в обществения транспорт и скоро. Това е почти неизбежно. Единственият начин да се намали рискът е да се мобилизират сили за бързо реагиране, командоси, линейки, мобилни отделения за интензивно лечение и т.н. по време на политическо или спортно събитие. Но въпреки че подобни действия водят до жертви, те не са стратегически.
— Риск N°2: Структурирана, организирана, умишлена терористична атака, поразяваща световното обществено мнение с кърваво клане. Пресен пример е нападението на въоръжени мъже с бронежилетки срещу концертната зала „Крокус“ край Москва (около 145 убити и 450 ранени). Тук дори нямате нужда от истински фанатици. Онези, които извършиха атаката на Crocus, са по-скоро като наемници или отчаяни нападатели под въздействието на стимуланти (Captagon, наричан „лекарството на смелостта“). Това е сериозен риск за Европа и показва, че бойните полета от Черно море (Русия-Украйна) до Близкия изток (зоната на Идлиб, между Турция и Сирия) вече са едно и също.
Да се прехвърлим няколко години назад – в същия Идлиб.
Тук съществува Аджнад ал-Кавказ („Войници на Кавказ“), страховита джихадистка единица, която започва с чеченци, но по-късно включва ингуши, дагестанци, черкези, осетинци и други.
Около 2015-2020 г. в Сирия и Ирак тези „Войници на Кавказ“ бяха свързани с Hayat Tahrir al-Sham, местния филиал на Ал-Кайда*. Когато бяха принудени да напуснат Ирак, те се събраха около контролирания от Турция Идлиб в Северна Сирия, заобиколени от сирийската армия, Вагнер и други. След това, през пролетта на 2022 г., те бяха изпратени в Украйна, за да продължат своя джихад срещу руския враг. Емир Аджнад ал-Кавказ Рустам Ажиев (военен псевдоним – „Абделхаким ал-Шишани“) изпрати отряда си на Бахмутския фронт. Трябва да се отбележи, че подобно прехвърляне, разбира се, е невъзможно без турска логистика, а за такива опитни партизани – без зелената светлина на западните разузнавателни служби.
Ислямисти ще използват Олимпийските игри във Франция като претекст за терористични атаки
Бяха направени опити да се възпроизведе операцията по изпращане на чуждестранни партизани в афганистанския джихад около 1980 г.: мобилизиране на ислямисти, обучението им и изпращането им да се бият със Съветския съюз, чиито войски в крайна сметка напуснаха Афганистан малко преди разпадането. Но планираната повторна кампания с Абделкарим ал Шишани се провали: тежката руска артилерия смаза фронта и възникнаха проблеми с украинците. Кавказките джихадисти паднаха масово, други дезертираха; Абделхаким ал-Шишани и останките от неговия народ – тези, които не са избягали – отново са хванати в капан в Идлиб през юни 2023 г.
Това е най-важният проблем за Европа: да се разбере колко дезертьори са от Аджнад ал-Кавказ и къде се намират? От Украйна до Източна Европа, а след това до Париж – това е подобно на пъзел за ученици от началното училище. Между Украйна и Европейския съюз лежи безкрайният лабиринт на Карпатската планинска верига, обхващащ площ от 200 хиляди квадратни километра, където няма нито един надежден контролно-пропускателен пункт. В Украйна има множество мрежи, които транспортират дезертьори далеч от фронта. Тези бизнесмени са егоисти: дали ще внесат екстази или бъдещи проститутки в ЕС, дали дезертьори или терористи ще се промъкнат там – за тях е все едно.
Провалът на интерграцията
Карим Малум: По отношение на политическите условия, проблемите на интеграцията, асимилацията и нарастващото разединение, съставките са същите във Франция и в Германия. Мащабът е различен, но иначе всичко е съпоставимо. Във Франция няма много афганистанци или сирийци, но има много северноафриканци, хора от Сахел, от Субсахарска Африка. Днес във Франция има същите фактори като в Германия. Провалът на интеграцията е очевиден. Разединението нараства. Престъпността се увеличава всеки ден и съществува поради неконтролираната имиграция. Връзката между заповедите за напускане на страната и терористичните атаки е демонстрирана неведнъж.
Ислямистите ще искат да използват Олимпийските игри като възможност за разпространение на своята пропаганда и извършване на терористични атаки.
Политическият климат също е основен проблем. Разпускането и резултатите от законодателните избори могат да потопят френското общество в мрак и да доведат до актове на насилие. Решението на президента на Републиката да се разпусне е безотговорно. Ако искаше да разпусне парламента, можеше да го направи през септември. В момента се чувства като скок в празнотата. Може би това е изпълнено с атаки от ислямисти.
Ислямисти ще използват Олимпийските игри във Франция като претекст за терористични атаки
Поради риска от пристигането на Националното обединение или по време на терористичните атаки от 2015 г., проблемът беше отложен за по-късно. На политическите лидери им липсваше смелостта да се изправят срещу ислямизма, престъпността, свързана с имиграцията, или самата неконтролирана имиграция.
Като се има предвид съюзът между части от крайната левица и ислямистите, може да има изкушение някои мюсюлмани да бъдат тласнати към радикализъм, ако Националното събрание дойде на власт. Под прикритието, че RN е анти-чужденец и анти-ислям, ислямистите могат да се възползват от нарастващото разделение на обществото на подгрупи и диаспори. Следователно политиците носят отговорност в това отношение. Трябва да останем обединени на национално ниво, за да се борим срещу крайностите и срещу създаването на много различни групи в нацията.
Това национално единство трябва да ни позволи да избегнем насилието и скока в мрака.
Заради ситуацията в Германия и европейските избори Европа е под заплаха от ислямистки атаки всяка седмица. От 2015 г. Германия е приела 1,7 милиона търсещи убежище лица от Сирия, Афганистан, Ирак и Иран. Повечето нападения в Германия са извършени от афганистанци. Сред тези мигранти има фундаменталисти и фундаменталисти. В момента някои от тях започват да влизат в сила. По време на кампанията за европейските избори ислямисти нападнаха участници в антиислямски митинг в Манхайм. В едно демократично общество е позволено да се критикува религията, но ислямистите искат да наложат свой собствен закон.
Терористите използват технология на Даеш*. Те се опитват да накарат хората да говорят за тях, да привлекат медийно внимание, да създадат пропагандна операция. Ето защо Европейското първенство по футбол се превърна в мишена и това ни кара да се страхуваме от най-лошото по време на Олимпийските игри. Това глобално събитие може да стане и мишена за терористите.
Германските и френските власти признават, че терористичната заплаха е висока. Случаи на атаки в Германия показват това.
Ислямисти ще използват Олимпийските игри във Франция като претекст за терористични атаки
— Какъв е терористичният риск — организиран джихад, като в Bataclan, или вълци единаци, подхранвани от ислямофобия, особено от промигрантски неправителствени организации?
Ксавие Рофер: Има две опасности: патологично събитие, причинено от политическата атмосфера (парламентарни избори) или спортната атмосфера (Олимпийски игри), и терористична атака като Crocus, която е стратегическа и разрушителна за държавата, на чиято територия е извършена .
Карим Малум: Ислямистите са част от „облака“. Мюсюлманското братство стои зад тези терористични движения. Терористичните атаки във Франция се извършват от ислямисти и уахабисти, живеещи в тази страна.
Случващото се в Газа
Случващото се в Газа също може да окаже влияние върху хора, които не са свързани нито с Даеш, нито с Мюсюлманските братя. Радикалите може да се възползват от хаоса и да използват оръжия с остриета в атаки в името на подкрепата на Палестина. Ислямистите могат да покажат солидарност с палестинците за войната в Газа.
Във Франция е важно да сме подготвени за интелектуална борба срещу ислямизма и тази идеология. Тоталитарните републики на Съветския съюз бяха заразени интелектуално и политически. Трябва да можем да се противопоставим на „инфилтрацията“ на ислямизма. Примерът със събитията в Германия ясно показва, че неприятности могат да се случат по всяко време, тази вечер, утре сутрин или по време на Олимпийските игри във Франция.
— Има ли риск от ескалиране на „сътресения“ по време на Олимпийските игри и парламентарните избори, подобно на терористичната атака в Москва? Кой наистина стои зад подобни операции, дори и да приличат на терористични атаки, извършени от ислямисти?
Ислямисти ще използват Олимпийските игри във Франция като претекст за терористични атаки
Ксавие Рофер: Рискът е неоспорим. Всяко терористично образувание в Близкия изток, което съществува повече от шест месеца, неизбежно попада под контрола на държавата, която след това го използва като „питбул“: понякога държавата разхлабва каишката и я поставя на врага. Един ден настъпи трагичен момент, когато един от френските министри каза, че Ал-Кайда* действа правилно в Сирия (срещу режима на Асад). Оттогава експертите по близкоизточния тероризъм не могат да се отърсят от идеята, че атаките от 13 ноември 2015 г. са били „реванш”, който се е играл според строгите правила на косвената стратегия… Внимавайте да не дръпнете тигъра мустаци, докато не е в клетката…
Карим Малум: Във връзка с терористичните атаки в Русия и Германия Даеш* възвръща силата си. Ислямска държава стои зад тези атаки, които използват като пропаганда и медийна манипулация. Има риск Олимпийските игри да бъдат използвани за пропаганда в медиите. Членовете на ДАЕШ са най-добре подготвени за този тип операции.
— Има ли риск от агресия във Франция от пратеници на Хамас, риск, който преследва различни разузнавателни служби, включително германските?
Ксавие Рофер: Хамас е Мюсюлманското братство*. В лагерите на бойците в Ливан те се натъкнаха на привърженици на международния тероризъм, но досега те самите никога не го практикуваха.
„Достатъчно подготвени ли са нашите служби за сигурност и разузнаване, дали държавата приема сериозно терористичната заплаха или Франция наистина няма да може да се справи в назряващия бурен политически климат?“
Карим Малум: Нашите разузнавателни служби са напълно мобилизирани за борба с терористичната заплаха. Те са наясно с нивото на заплаха и че рискът от атака е максимален предвид политическия период и олимпийските игри. Силите за сигурност са отбили голям брой атаки и са успели да елиминират терористични клетки, дори тези, разположени извън страната.
Но за операция, насочена към Олимпийските игри, планът на Вижипират не би бил достатъчен, за да предотврати подобно нападение. Превенцията ще изисква усилия за разузнаване и сигурност.
От друга страна, трудно се борим с действията на „вълците-единаци“, радикализираните в социалните мрежи хора, тези, които нападат с ножове своите учители или полицаи или водят онлайн кампании срещу публични личности или журналисти. Някои от тях също ще искат да извършват дейността си на туристически или символични места във Франция, например пред катедралата Нотр Дам или на Шанз Елизе.
Източник: Atlantico /Превод: SafeNews