Ще завършим годината с по-малък дефицит от това, което беше прогнозирано в проектобюджета за тази година и за догодина сме заложили също доста реалистични приходи. Това заяви пред журналисти в парламента финансовият министър Асен Василев.
„Очаквам днес или най-късно утре да приключим с приемането на бюджета. Основните параметри са ясни“, добави Василев.
Всички общински проекти, които са над 1500, са включени
„Имаше спекулации ще се съберат ли данъците. Към 18 декември изпълнението на ДДС от сделки в страната е на 98,4%. Така че данъците се събират. Средства има. Това, което бяхме поели като ангажимент – да подкрепим, от 69 – 69 депутати сме го свършили. Така че сме изпълнили ангажимента си“, заяви лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов, след като окончателно и на трето четене парламентът прие промените в Конституцията”, каза още Василев.
Относно жалбата на „Възраждане“ до Конституционния съд за промените в Конституцията, Василев посочи: „От този момент нататък ние се занимаваме с бюджета, защото касае повече хората. Има и друга тема, която разчитам Радев да я реши. Това е таксата за „Балкански поток“.
SafeNews припомня, че със 165 гласа „за“, 71 „против“ и един „въздържал се“ Народното събрание прие на последното трето четене промените в конституцията. Народните представители гласуваха поименно със ставане от място по азбучен ред.
Висшият съдебен съвет (ВСС) ще бъде разделен на два отделни съвета – прокурорски и съдийски съвет. Висшият съдебен съвет ще се състои от 15 членове и ще включва председателите на Върховния касационен съд (ВКС) и Върховния административен съд (ВАС), осем членове, избирани пряко от съдиите, и петима от Народното събрание. Висшият прокурорски съвет ще се състои от 10 членове, в това число главният прокурор и шефът на ВКС, двама, избирани пряко от прокурорите, един – от следователите и петима – от парламента. Мандатите и на двата съвета ще са от по 4 години.
Народното събрание да не се разпуска, когато предстоят избори и страната се управлява от служебно правителство, реши мнозинството. Избори за нов парламент ще се произвеждат не по-късно от един месец преди изтичане на срока на пълномощията на действащото Народно събрание. Едва когато новите депутати положат клетвата, ще се смята, че са прекратени пълномощията на предишното НС. Така се въвежда непрекъсваемост на законодателната власт.
Още новини четете в категория България.