Народните представители започнаха дебатите по приемането на Бюджет 2023 на второ четене. Спор веднага настъпи между депутата от ГЕРБ Делян Добрев и финансовия министър Асен Василев, предаде репортер на БГНЕС.
Депутатите започнаха да гледат преходните и заключителните разпоредби в закона за Бюджета и стигнаха до параграф 3, според който производителите на енергия, производителите със съоръжения за производство на електрическа енергия, търговците на електрическа енергия, внасят целева вноска в Фонд „Сигурност за електроенергийната система“. В проекта на бюджет внесен от Министерство на финансите, Добрев е предложил този параграф да отпадне.
Финансовият министър Асен Василев аргументира защо МФ е внесло това предложение.
„Параграф трети позволява да се попълва Фонд „Сигурност в енергийната система“, от който да се изплащат компенсации на бизнеса ако цената електроенергията мина над 200 лв. за мегаватчас. Ако махнем параграф трети няма да има механизъм, който да финансира изплащането на тази компенсация.“, каза той.
Делян Добрев от ГЕРБ пък разкритикува предложението и посочи:
„Това беше една опашата лъжа, защото в параграф трети изобщо не става дума за компенсациите за бизнеса. Параграф трети говори за данъци, които бяха въведени с европейска директива до 30 юни тази година. Обаче на финансовият министър не му стигат парите иска тези данъци да продължат до края на годината.
Компенсациите на бизнеса са приети с решение на предното НС и важат до края на тази година. Такива компенсации към момента не се изплащат, защото цената е под 200 лв.“, отбеляза той.
Отговорът на Василев не закъсня.
„Всички средства, които се събират влизат директно във Фонд „Сигурност на електроенергийната система“, а не в държавния бюджет и това е начинът да се финансира решението на НС – със средства, които всички фирми не само държавните внасят във Фонд „Сигурност на енергийната система“. Хайде да не лобираме в полза на частните фирми като отменяме нещо, което е работило за всички фирми“, призова Василев.
Спорът между двамата продължи и Делян Добрев от ГЕРБ коментира каква според него е причината Василев да държи на това предложение.
„Истинската причина за този параграф е, че финансовият министър иска да вземе парите от параграф 4 и за да замаже очите, че ще осигури по някакъв начин пари за бизнеса във Фонда предлага това облагане на свръхпечалбите на енергийните дружества да продължи. Според него целта е да се отклонят парите по параграф четири. „Парите по параграф четири са останалите пари от еврофондовете, които по механизма Safe е разрешено да влязат във Фонда за енергийна сигурност и да бъдат използвани за компенсации за малки и средни предприятия. Тази сума е 700 млн. лв., от които финансовият министър иска да вземе 400 млн.лв. Има постигнат компромис вчера, параграф 3 вероятно ще бъде приет, въпреки че беше отхвърлен на бюджетна комисия, а параграф 4 вероятно ще бъде приет във вида, в който го иска финансовия министър, прехвърляйки 400 млн. лв. в Министерство на енергетиката и след това в държавния бюджет. Проблемът в тези 400 млн. е, че това е ретроактивно действие за помощ, което е дадено в миналото, което не е сигурно дали ЕК изобщо ще одобри, а вторият проблем е, че от тези 400 млн. лв., 300 млн. са дадени за големи предприятия, а механизма Safe не разрешава подкрепата на големи предприятия. Дори да допуснем, че ЕК се съгласи с парите от еврофондовете да си покрият дупки в бюджета, тя би се съгласила само за 100 млн. а с останалите пари какво ще стане, ами може би ще ни накарат след 2-3 години да ги върнем, но финансовият министър няма да е тук, ще е заминал някъде, може би ще го издирваме и него няма да го интересува.“, коментира Добрев.