В момента има колективна безотговорност на експлоатацията на водите в България. Това заяви депутатът Ангел Славчев от „Възраждане“ в кулаоарите на парламента.
Той информира, че вчера се е състояла първото заседание на Временната комисия за безводието в България.
„Ние от „Възраждане“ внесохме законопроект за изменение на Закона за водите, с който ще се дадат повече правомощия на общините и общинските съвети да излизат от ВиК асоциациите, в които са вкарани по принуда или както искат да ги вкарат за вбъдеще“, каза депутатът.
Изключително важна стъпка ще бъде и кръглата маса, която ще се организира на 14 януари, отворена за медиите, на която са поканени директорите на ВиК дружества, кметовете на общини и експерти в областта. Целта е да се намери стратегия за решение на безводието.
Проблемът с безводието е тревожен.
Тревожни са данните за състоянието на водния ресурс и достъпа до вода за битови нужди и напояване, които бяха изнесени по време на изслушване в НС за проблема с безводието в страната. Според министъра на околната среда и водите Петър Димитров има тенденция за трайно засушаване и намаляване на водния отток.
Особено тревожни са данните за Дунавската равнина, където той е намалял с 82% в сравнение с миналата година, която е обявена от Световната метеорологична организация за най-сухата от 30 години насам:
Усилията са насочени към работа с общините, където все още има воден режим, с цел приоритизиране на проектите за подобряване на ВиК инфраструктурата по програмата, финансирана от държавния бюджет, посочи министърът на регионалното развитие Виолета Коритарова преди дни.
Две временни комисии бяха създадени от депутатите в Народното събрание.
Първата ще се заеме с решението на проблема с безводието в страната, а втората – с нарастващия скандал с установена чума по животните. Временна комисия за установяване на всички факти и обстоятелства относно проблемите с безводието в страната ще включва 24 народни представители. Те бяха предложени на паритетен принцип по трима от всяка парламентарна група.
Депутатите създадоха и втора комисия. Тя ще извърши проверка и ще установи факти и обстоятелства относно констатираните огнища на чума и на шарка по дребни преживни животни на територията на страната. 216 народни представители гласуваха „за“ нейното сформиране, а един се въздържа.
От НС алармират: Проблемът с безводието е тревожен, има опасност от трайно засушаване