„Разбрах от медиите за проверката на „Железница“. Виждаме модел, който наблюдавахме и за „Хемус“. Ако е било необходимо съдействие от МРРБ и от АПИ, са щели да се обърнат към нас, на този етап не са се обръщали“. Това каза министърът на регионалното развитие в оставка Андрей Цеков.
Разбрах от медиите за проверката на „Железница“
„Аз мисля, че виждаме един модел, който наблюдавахме и за магистрала „Хемус“. Отношенията на АПИ са с консорциума изпълнител, плащанията се правят по сметка на консорциума. След това как се разпределят средствата, ние не разполагаме с такава информация“, допълни той.
До момента са правени преводи към изпълнителя на строежа за по 11 милиона лева. Веднъж през юли 2021 г. и на 1 юни 2023 година, посочват от регионалното министерство.
По искане на европейския главен прокурор Лаура Кьовеши се извършват претърсвания в шест фирми и четири частни къщи в две български области, припомня SafeNews.
Претърсванията са за събиране на доказателства по съмнения за присвояване, злоупотреба с еврофондове и пране на пари, свързани със строителството на най-дългият пътен тунел в България.
Строителството на тунел „Железница“ се ръководи от АПИ, която е сключила договор с консорциум от три компании за реализацията на проекта. Той е частично финансиран от Европейския кохезионен фонд. Проектът е на стойност от 95,6 млн. евро, а 85% от тях са предоставени от ЕС.
Източник: bTV