„Близо 1 млрд. и 130 милиона лева ще бъдат инвестирани изцяло за саниране. 756 сгради в 102 общини са одобрени за саниране със средства по процедурата за енергийно обновяване на жилищния сграден фонд в рамките на Националния план за възстановяване и устойчивост.
Това заяви регионалният министър Андрей Цеков по време на изслушването му в парламента.
Той бе извикан от БСП, за да даде информация за енергиийното обновяване на жилищния сграден фонд.
„Искам да направя ясно разграничение между Националната програма за енергийна ефективност и настоящата процедура, която е част от инвестициите по ПВУ. Процедурата е открита 20.12.2022 г. от заместник-министъра на регионалното развитие, като със същата заповед са утвърдени насоките за кандидатстване. Кандидатстването стартира на 20 декември 2022 г., а крайният срок за подаване на проектни предложения беше 31 март, а впоследствие удължен“, обясни Цеков.
Близо 1 млрд. и 130 милиона лева ще бъдат инвестирани изцяло безвъзмездно по първия етап на процедурата, стана ясно още от думите му.
Той подчерта, че насоките за кандидатстване, както и методиката за оценка, са подложени на обществено обсъждане и са одобрени от ЕК.
„Всяко едно предложение се конкурира с всички останали. Данните са следните: 3068 проектни предложения са получени на стойност над 3,9 млрд. лева, като лимитът за всяка община е различен – за Столична община например той е 150 млн. лева и се определя според големината на общините“, обясни той.
Ако нямаше лимити, всички средства щяха да отидат в 15 общини, посочи Цеков.
В такава конкуренция общественото недоволство е разбираемо и наличните разочарования. Получени са доста жалби и сигнали като например за генерално съмнение за неверни данни в енергийните сертификати, каза още той.
„Не мога да обясня на два съседни блока в Бургас защо единият е класиран, а другият не, ще насоча усилията си към това да бъде покрит резервният списък и процесът да не се ограничава само до тези 756 сгради“, каза Жечо Станков, депутат от ГЕРБ-СДС.
Фондът за декарбонизация го кръстете Фонд за саниране, за да е ясно за този, който дойде след вас, даде идея Станков.
„Бургас е примерът за това, че когато средствата са по-малко от нуждата, има недоволство. Бургас достигна лимита си, ако го нямаше, градът вероятно щеше да усвои около 200 млн. лева“, отговори му Цеков.
„Не съм съгласен с това че процедурата е опорочена.Спекулативно е твърденото, че сградите били едни и същи и трябвало да получат еднакви оценки, защото климатичните условия в страната са различни – например в Сандански и Силистра от гледна точна на енергийно потребление, каза още той.
За етап 2 са подадени до вчера предложения за 14 млн. лева, стана ясно още от думите му.
„С министъра на финансите уточнихме ангажирането на ББР за дългосрочни безлихвени заеми през общинските администрации за гражданите“, каза още Цеков.
Източник: 24 часа
Още новини четете в категория България.