Русия се готви да изстреля нова хиперзвукова балистична ракета по Украйна през следващите дни. Вашингтон обаче не смята, че оръжието „Орешник“ променя хода на войната, заяви официален служител от американското разузнаване .
Русия за първи път изстреля ракетата „Орешник“ по украинския град Днепър на 11 ноември, което президентът Владимир Путин определи като отговор на първото използване от страна на Украйна на американски балистични ракети ATACMS и британски Storm Shadows за нанасяне на удари по руска територия с разрешението на Запада.
„Според нас „Орешник“ не променя играта на бойното поле, а по-скоро е поредният опит на Русия да тероризира Украйна, който ще се провали“, заяви служителят.
Путин и преди е заявявал, че Русия може отново да използва „Орешник“, включително за поразяване на „центрове за вземане на решения“ в Киев, ако Украйна продължи да атакува Русия с далекобойни западни оръжия.
Путин твърди, че „Орешник“ е невъзможно да бъде прехваната и че има разрушителна сила, сравнима с тази на ядреното оръжие, дори когато е снабдена с конвенционална бойна глава.
Някои западни експерти заявиха, че новаторската характеристика на „Орешник“ се състои в това, че носи няколко бойни глави, способни да поразяват едновременно различни цели – нещо, което обикновено се свързва с междуконтиненталните балистични ракети с по-голям обсег.
Но американският служител омаловажи полезността на ракетите, като ги нарече „експериментални“ по своя характер и заяви, че „Русия вероятно притежава само шепа“ от тях.
Длъжностното лице също така заяви, че оръжието има по-малка бойна глава от други ракети, които Русия е разположила в Украйна.
Вашингтон твърди, че към Украйна са насочени още доставки на американска противовъздушна отбрана. Войната навлиза в това, което според някои руски и западни представители може да се окаже нейната последна и най-опасна фаза, тъй като силите на Москва напредват с най-бързи темпове от първите седмици на конфликта.
Днес Министерството на отбраната на Русия заяви, че тази сутрин Украйна е атакувала военно летище в южния руски град Таганрог с шест ракети ATACMS, доставени от САЩ, и обеща ответни мерки.
В изявление на министерството се казва, че всичките шест ракети са били свалени или прихванати, но падащи отломки от ракети са причинили наранявания на някои служители.
„Няма нанесени щети, две сгради на техническата територия на летището и три военни автомобила, както и цивилни автомобили на паркинга в съседство с летището са леко повредени (от шрапнели)“, заяви министерството. „Тази атака от западни оръжия с далечен обсег няма да остане без отговор и ще бъдат предприети съответните мерки.“
Новоизбраният президент Доналд Тръмп, който встъпва в длъжност следващия месец, настоява за прекратяване на огъня и преговори за бързо прекратяване на войната, което поставя под въпрос дългосрочната подкрепа на Вашингтон за Украйна.
Нахлуването на Русия в Украйна през 2022 г. и последвалата вече 3-годишна война остави десетки хиляди жертви, разсели милиони и предизвика най-голямата криза в отношенията между Москва и Запада от Кубинската ракетна криза през 1962 г. насам.
Източник – Alarabiya News/Превод:SafeNews