Александър Димитров, доктор на политическите науки и експерт по избори, в коментар специално пред SafeNews изрази очакване Борисов да предложи служебният кабинет да остане постоянен. Като може би ще бъде подменен единствено министър председателят с някое лице, което би било одобрено от ГЕРБ, ДПС и може би ИТН, прогнозира той. Според него първият тест за мнозинство за такъв кабинет ще се направи при избора на председател на Народното събрание. Ако бъде избран безпроблемно председател на Народното събрание, това ще ни подскаже, какво би било мнозинството. То би излъчило някаква форма на правителство, е убеден Александър Димитров. Що се отнася до разпространената от пресцентъра на ДПС позиция на съпредседателя на партията Делян Пеевски, политологът оценява, че тя отчита новата роля на ДПС като нова политическа сила.
„С позицията се изразява увереност на първо място. И на второ се заявява, че ДПС вече няма да играе втора цигулка. Това е заявка за лидиране на процесите в, забележете!, блока ГЕРБ-ДПС. Доколкото ДПС припознават за свой опонент президента Румен Радев, това означава, че в българския политически живот вече има ново разделение. И то не е между ПП-ДБ и ГЕРБ-ДПС, а между ГЕРБ-ДПС и президента Румен Радев. С тази декларация на практика ДПС заявява, че за тях ПП-ДБ вече не е част от политическия живот. Или поне не е толкова значима част, с която трябва да се съобразяват. За да атакува Пеевски Румен Радев има два варианта. Или той наистина го чувства като заплаха за своята позиция в българската политика. Или очевидно се върви към нови избори след 6 месеца или година. На тях президентът Радев ще излезе със своя собствена формация“, каза Александър Димитров.“
Според Александър Димитров при обективен анализ на изборните резултати можем да твърдим, че в момента няма политическа сила, която да има легетимното право да управлява България. Той определи, че днешният парламент се състои от електорални джуджета. Българският избирател всъщност каза: никой от вас няма право да управлява. Политологът прогнозира, че при нови избори със същите участници резултатът ще бъде още по-катастрофален за тях. Единственият изход от сегашната ситуация е създаването на президентска формация. Тя още със стъпването си на терена гарантирано ще събере около милион гласа. Но президентът многократно е казвал, че иска да си изкара мандата.
„Вече не е въпросът, какво иска президентът. Той става длъжен да го направи. Не можем да си позволим да се явим още един, два или три пъти на подобен вид избор. Активността падна до рекордните 34%. Толкова ниско тя никога не е била в българската история. 2 200 000 гласуваха. Това е прекалено малко. Ако имаме избори наесен, може да се окаже, че до урните ще отидат 1 800 000. Всеки следващ избор ще води до по-ниско и по-ниско ниво на гласуване. Хората показват, че не искат да им бъде хвърлян прах в очите. И че единственото решение е появата на истинска алтернатива, която да вземе цялата власт без коалиционен партньор. А да се организира проект около президента е изключително лесно. Представете си: министрите от служебния кабинет Радев, заместник министрите, областните управители и заместник областните управители. Това е готова структура, която може да влезе незабавно в боя“, допълни Александър Димитров.
Александър Димитров казва, че ако се съобразяват с вота на българските граждани, би следвало да няма избрано правителство. От друга страна за Борисов моментът е тежък.
„Борисов е длъжен да предложи управленска формула. Но каквото и да излъчи от този парламент, с каквато и да е подкрепа, това нещо няма да е легитимно. Легитимно управление в България може да има с милион и половина гласа. ГЕРБ плюс ДПС са около 910 000 гласа. Далече сме от милиона, какво остава милион и половина. Най-логичното е да се продължи известно време да се тупа топката с настоящия служебен кабинет. Да се изчака какво ще реши Конституционният съд, защото не трябва да забравяме, че има дело, което трябва да каже, доколко въобще е легитимен този служебен кабинет. Трябва да бъде оставено и технологично време, за да се организира нова политическа формация. В противен случай ще се явим на нови избори със сходни резултати и още по-ниска избирателна активност. Разбира се, така както резултатите са сходни, при по-ниската активност ДПС ще има още по-голяма тежест от сега и вече ще бъде в позиция да играе за първа политическа сила. Нещо, което българските граждани едва ли ще адмирират и най-вероятно ще накажат на последващи избори“, заключи Александър Димитров.