Прокуратурата разследва натиска над Йоловски. От думите на заместник-главния прокурор стана ясно, че държавното обвинение е образувало досъдебно производство.
То е за длъжностно престъпление и във връзка с твърденията на министъра на електронното управление Александър Йоловски. Той бил жертва на натиск от депутатите Кирил Петков и Божидар Божанов да сключи договори с конкретни фирми.
За случая заговориха депутати от опозицията преди дни.
Освен това прокуратурата прави проверка и по справката на ДАНС. Става дума за документа, на който ЦИК се позова, за да забрани машинното гласуване.
Това стана на първия тур на местните избори, припомни още Мария Павлова.
Започнало е и снемане на обяснение от посочените в сигнала лица.
Ще се прави изследване на компютрите и машините за гласуване, на които е бил генериран хеш кода на първия тур. Само по този начин ще се стигне до извода ще има ли досъдебно производство по този случай
По случая обяснения вече са дали лица от Министерството на електронното управление. Разпитани са и служители на други държавни органи.
Какво стои зад сигнала
Афера за 640 млн. лв лъсва зад все по-дискутирания натиск над министъра на електронното управление Александър Йоловски.
Той се оплака, че му е оказан натиск да не провежда обществени поръчки за стотици милиони.
Сега се оказа, че Йоловски движи крупен проект по Националния план за възстановяване и устойчивост. Проектът е с индикативна първоначална стойност от 633 млн. лв., като по него трябваше вече да са обявени общо 7 обществени поръчки. Поръчките закъсняват, като това се дължи и на цялостното буксуване по плана за възстановяване, пише segabg.com.
Това показа проверка на “Сега” по повод твърденията на Йоловски на извънредния председателски съвет в парламента. Той повтори обвиненията и на разпит в антикорупционната комисия.
След председателския съвет в НС депутатът от ИТН Тошко Йорданов разказа, че натискът е бил оказан от съпредседателя на ПП-ДБ Кирил Петков и депутата от същата група Божидар Божанов, бивш министър на електронното управление. Целта била 640 млн. лв. да не се разпределят през обществени поръчки. А да се дадат на посочени от тях фирми. И двамата отрекоха. Божанов обясни в свой пост в Туитър, че 640 млн. лв. са много пари и няма как да се изхарчат от едно правителство. Дори ако то управлява цял мандат. Министерството, а по-рано държавната агенция, за цялото си съществуване от 2016 г. досега са похарчили общо около 135 милиона. Това са данни от СЕБРА, добави той.
Още новини в секция България