Уасабито подобрява мозъка на хората над 60., показва ново проучване.
Оказва се, че традиционната японска подправка уасаби може да подобри някои видове когнитивни функции при хора над 60-годишна възраст. Тя предлага лесен и доста вкусен начин да се погрижим за мозъка си с напредването на възрастта.
Ключова за връзката е съставката на уасабито – 6-метилсулфинил хексил изотиоцианат (6-MSITC)
Това е биоактивно съединение, което е свързвано с антиоксидантни и противовъзпалителни ефекти, забавящи увреждането на клетките и предпазвайки ги.
„Предишни проучвания предполагаха, че антиоксидантите и противовъзпалителните средства имат важна роля за когнитивното здраве при възрастните хора“. Това пишат изследователите в публикувания си документ. „Ето защо се очаква 6-MSITC да има положителен ефект върху когнитивните показатели при възрастните хора.“
Екипът провежда изпитване с участието на 72 възрастни на възраст над 60 години в продължение на 12 седмици.
Участниците били разделени на случаен принцип и без да знаят на две групи. Първата група приемала таблетка уасаби веднъж дневно, а втората група – таблетка плацебо.
В края на експеримента тези, които са приемали таблетки уасаби, показват значително по-добри резултати. Те са при епизодичната памет (припомняне на събития от миналото) и работната памет (временно съхраняване на информация) въз основа на серия от когнитивни тестове.
Екипът смята, че уасаби и 6-MSITC може да въздействат особено върху хипокампуса, който е особено важен за функцията на паметта.
„Тези резултати предполагат, че 12-седмичният прием на 6-MSITC селективно подобрява функциите на работната и епизодичната памет при здрави възрастни хора“, пишат изследователите.
Сега екипът иска да разгледа по-подробно какво може да се случва на биологично и молекулярно ниво.
Дори и с тези ограничения обаче, проучването показва ясна връзка между съдържащото 6-MSITC уасаби и по-добрата функция на паметта.
„Възрастните хора с по-ниски когнитивни показатели изпитват затруднения в ежедневното поведение като пазаруване, банкиране и готвене“, пишат изследователите. „Ето защо е важно да се подобрят когнитивните функции при тях“.
Още новини четете в секция Живот.